Jak ująć w księgach ujawnione materiały, uprzednio odniesione w koszty?
W spółce z o.o. przeprowadzono inwentaryzację zapasów. Okazało się, że materiały (kształtki, zawory itp.), które kiedyś wydano z magazynu i ujęto w kosztach lub przeznaczono na inwestycje, teraz spisano podczas inwentaryzacji. Spółka nie jest w stanie ustalić, z jakiego okresu pochodzą te materiały. Jak ująć w księgach rachunkowych ich ujawnienie?
Materiały ujawnione podczas inwentaryzacji, które w poprzednich okresach sprawozdawczych zostały odniesione w koszty lub przeznaczone na inwestycje, należy wstępnie ująć po stronie Wn konta 31-1 "Materiały", w korespondencji ze stroną Ma konta 24-1/1 "Rozliczenie nadwyżek", w cenie przyjętej do ewidencji materiałów. Rozliczenie takiej nadwyżki materiałów w księgach rachunkowych odbędzie się zapisem po stronie Wn konta 24-1/1, w korespondencji ze stroną Ma konta 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". |
Z pytania wynika, że spółka ujawniła w toku inwentaryzacji nadwyżkę materiałów, które w latach poprzednich zostały odniesione w koszty lub przeznaczone na inwestycje. Z nadwyżką mamy do czynienia wówczas, gdy stan rzeczywisty ustalony w drodze spisu z natury jest wyższy od stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych. Ustaloną nadwyżkę inwentaryzacyjną do czasu jej rozliczenia jednostka może ująć np. na koncie 24-1/1 "Rozliczenie nadwyżek".
Nadwyżki rzeczywiste, nieobjęte kompensatą, których przyczyn powstania nie ustalono, odnosi się na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. Ujawnione nadwyżki rzeczowych składników majątku obrotowego wycenia się według cen ewidencyjnych, a w przypadku braku cen ewidencyjnych - według cen sprzedaży możliwych do uzyskania (według wartości godziwej - art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości), ustalonych z uwzględnieniem stopnia zużycia składnika majątku.
Ewidencja księgowa ujawnienia nadwyżki materiałów i jej rozliczenia 1. PK - ujawnienie nadwyżki: - Wn konto 31-1 "Materiały", 2. PK - ewentualne ujęcie odchyleń od cen ewidencyjnych przypadających na nadwyżkę materiałów, jeśli ewidencja ich jest prowadzona w cenach różniących się od rzeczywistych cen zakupu (nabycia) lub kosztu wytworzenia: - Wn/Ma konto 34 "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów i towarów", 3. PK - rozliczenie nadwyżki rzeczywistej, której przyczyn powstania nie ustalono: - Wn konto 24-1/1 "Rozliczenie nadwyżek", |
Należy dodać, że powstałe rozbieżności pomiędzy stanem rzeczywistym ustalonym w drodze spisu z natury a stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych trzeba wyjaśnić i rozliczyć jeszcze przed zamknięciem ksiąg rachunkowych i sporządzeniem sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, w którym przeprowadzono inwentaryzację. Wynika to z treści art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsięgowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|