Jak zinwentaryzować salda figurujące na rachunkach bankowych?
Nasza jednostka posiada kilka rachunków bankowych w walucie polskiej oraz w walutach obcych. W jaki sposób dokonać inwentaryzacji stanu środków pieniężnych na tych rachunkach?
W przypadku środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych praktyką jest, że bank prowadzący rachunek jednostki przesyła informację o saldzie, figurującym w jego księgach rachunkowych. Uzgodnienie salda odbywa się więc na podstawie dokumentu przekazanego przez bank. Jeśli bank nie prześle odpowiedniego wyciągu informującego o stanie salda, to jednostka powinna sama wystąpić z prośbą o przesłanie takiej informacji. |
Wśród aktywów finansowych ustawa o rachunkowości wymienia aktywa pieniężne (por. art. 3 ust. 1 pkt 24 tej ustawy). Przez aktywa pieniężne, w świetle art. 3 ust. 1 pkt 25 ustawy o rachunkowości, rozumie się aktywa w formie krajowych środków płatniczych, walut obcych i dewiz. Do aktywów pieniężnych zalicza się więc środki zgromadzone na rachunkach bankowych zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych. W świetle art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości inwentaryzacja aktywów finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych jednostki odbywa się drogą otrzymania od banków potwierdzenia stanu konta bankowego.
W praktyce bank powiadamia swoich klientów o stanie sald figurujących w jego księgach na ostatni dzień roku obrotowego. Powiadomienie takie stanowi dowód uzgodnienia sald. Wyciąg (powiadomienie) wysłany przez bank jednostka sprawdza pod względem zgodności ze swoimi księgami rachunkowymi. W przypadku niezgodności stanu rachunku wykazanego przez bank oraz wynikającego z ewidencji księgowej jednostka przyjmuje do bilansu stan wykazany przez bank. Jest to bowiem kwota środków, które faktycznie pozostają do jej dyspozycji. Różnicę w saldzie, tj. niezgodność, odnosi się natomiast na konto rozrachunków, np. konto 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne" (w analityce: Niezgodność z bankiem do wyjaśnienia). Jednocześnie należy podjąć działania w banku celem doprowadzenia stanu środków pieniężnych na rachunku do zgodności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsięgowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|