Co oznaczone pojęcie "teren strzeżony", o którym mowa w przepisach ustawy o rachunkowości?
W naszej jednostce środki trwałe znajdują się na terenie nadzorowanym przez ochronę, do którego nie mają dostępu osoby postronne. Czy taki teren jest terenem strzeżonym w rozumieniu ustawy o rachunkowości? Czy inwentaryzację środków trwałych znajdujących się na tym terenie można przeprowadzić raz w ciągu 4 lat?
Ustawa o rachunkowości nie zawiera definicji terenu strzeżonego. Można przyjąć, że teren strzeżony to dozorowane w sposób ciągły, zamknięte miejsce przechowywania, do którego nie mają dostępu osoby nieuprawnione. |
Na mocy art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości, inwentaryzację aktywów i pasywów przeprowadza się generalnie na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Jednak termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, jeżeli inwentaryzację nieruchomości zaliczonych do środków trwałych oraz inwestycji, jak też znajdujących się na terenie strzeżonym innych środków trwałych oraz maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych w budowie - przeprowadzono raz w ciągu 4 lat (por. art. 26 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy). Ustawa o rachunkowości nie precyzuje pojęcia teren strzeżony. Definicję terenu strzeżonego zawiera natomiast stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów, z którego wynika, że składowisko strzeżone to dozorowane w sposób ciągły, zamknięte (zabezpieczone) miejsce przechowywania (składowania, magazynowania) zapasów, do którego nie mają dostępu osoby nieuprawnione (postronne). Definicję tę można, naszym zdaniem, odnieść również do środków trwałych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsięgowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|