Ewidencja wydatków dotyczących odzieży i obuwia roboczego
Firma budowlana zakupiła dla części pracowników odzież i obuwie robocze. Niektórzy pracownicy nie korzystają z nich i otrzymują ekwiwalent za używanie własnej odzieży. Koszty działalności operacyjnej firma ujmuje tylko w zespole 4. Jak w takim przypadku powinna zaksięgować zakup odzieży i obuwia oraz wydanie ich pracownikom, a także wypłatę ekwiwalentu za używanie własnej odzieży?
Wydatki na zakup odzieży i obuwia roboczego dla pracowników odnosi się w księgach do kosztów działalności operacyjnej. Ponoszone przez pracodawcę wydatki na zakup takiej odzieży i obuwia kwalifikuje się do tych kosztów w momencie wydania rzeczy pracownikom. Jeśli firma przyjmuje ubrania robocze w pierwszej kolejności do magazynu i wydaje je pracownikom według potrzeb w terminie późniejszym, ewidencja księgowa zakupu i przekazania tych rzeczy pracownikom odbywać się będzie za pośrednictwem konta 31 "Materiały". Również ekwiwalenty pieniężne za używanie własnej odzieży roboczej i obuwia roboczego odnosi się w księgach rachunkowych w ciężar kosztów działalności operacyjnej.
Wydatki na zakup odzieży i obuwia roboczego oraz ekwiwalenty pieniężne za używanie własnych ubrań mogą zatem zostać ujęte w księgach rachunkowych pracodawcy na koncie 40- "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".
Obowiązek przekazania pracownikom przez pracodawcę nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego wynika z Kodeksu pracy. Pracodawca jest zobligowany do dostarczenia nieodpłatnie pracownikom odzieży i obuwia roboczego spełniającego wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ponadto pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego (z wyjątkiem sytuacji określonej w art. 2377 § 3 Kodeksu pracy), spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny (art. 2377 § 1-4 K.p.).
Wartość wydanej odzieży i obuwia roboczego oraz wypłata ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnych ubrań są dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Przychód ten zwolniony jest jednak z opodatkowania podatkiem dochodowym oraz nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|