Wypłata świadczenia urlopowego
Nasza jednostka nie tworzy ZFŚS. Zastanawiamy się, czy od nowego roku zdecydować o wypłacaniu świadczenia urlopowego. Jak w księgach ewidencjonować koszty tego świadczenia?
Kwotę brutto świadczenia urlopowego w księgach odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej.
Jeśli jednostka zdecyduje się wypłacać świadczenia urlopowe, to wypłaty dokonuje raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przy czym wypłata tego świadczenia powinna nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego (art. 3 ust. 5 i ust. 5a ustawy o ZFŚS). Kwota świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika (art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS). Jego wysokość ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (nie dotyczy to pracowników młodocianych).
Operację naliczenia świadczenia urlopowego można ująć w ewidencji księgowej zapisem:
- Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia" lub konto zespołu 5,
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".
Dla celów podatku dochodowego świadczenie urlopowe stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof. Pracodawca ma zatem jako płatnik obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Operacja potrącenia zaliczki może być księgowana zapisem:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Urząd skarbowy - pdof).
Oskładkowaniu nie podlega świadczenie urlopowe, które jest wypłacane do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego (tj. wypłacone pracownikowi w wysokości ustalonej odpowiednio do rodzaju zatrudnienia oraz wymiaru jego czasu pracy).
Ewidencja księgowa wypłaty świadczenia urlopowego po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy, na podstawie wyciągu bankowego, może przebiegać zapisem:
- Wn konto 23-4,
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|