Wydatki na zapewnienie pracownikowi okularów
Obowiązkowe badania okresowe wykazały, że pracownik pracujący przy monitorze komputerowym powinien stosować okulary korekcyjne. Na tę okoliczność otrzymał on zaświadczenie wystawione przez lekarza medycyny pracy. Część wydatków na zakup tych okularów finansuje pracodawca. Na jakiej podstawie należy ująć refundowaną kwotę w księgach rachunkowych pracodawcy?
Podstawę ujęcia w księgach rachunkowych pracodawcy wydatków na zakup okularów korekcyjnych dla pracowników może stanowić:
- faktura za zakup okularów wystawiona na pracodawcę, zawierająca jego dane,
- decyzja pracodawcy w sprawie refundacji wydatków na zakup okularów, wydana na wniosek złożony przez pracownika w tej sprawie, do którego załącza on kserokopię faktury za zakup okularów wystawionej na tego pracownika.
Obie formy zapewnienia pracownikowi okularów są możliwe do przyjęcia przez pracodawcę i nie powodują różnic w rozliczeniu tego zdarzenia u pracownika (jest to świadczenie zwolnione z podatku dochodowego i oskładkowania) oraz u pracodawcy (jest to czynność poza ustawą o VAT i koszt uzyskania przychodów).
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przez pracownika należy tu rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Tak stanowi § 8 ust. 2 i § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. nr 148, poz. 973).
To, jaką konkretnie kwotę pracodawca przeznacza na okulary oraz na podstawie jakiego dokumentu poniesie wydatki na zapewnienie pracownikowi okularów, powinno być uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych.
Jeśli więc faktura za zakup okularów dla pracownika jest wystawiona na pracodawcę, ujmuje się ją w ewidencji księgowej w wartości brutto - w części, w której pracodawca pokrywa wydatki na zakup okularów - następująco:
- Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia",
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami"
oraz równolegle
- Wn konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Kwota z faktury za zakup okularów, która nie podlega zwrotowi, nie jest ujmowana w księgach.
Zwrot kosztów pracownikowi do wysokości określonego limitu można ująć zapisem:
- Wn konto 23-4,
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 10 "Kasa".
W przypadku natomiast, gdy faktura została wystawiona na pracownika, podstawą zapisu w księgach jest decyzja pracodawcy w sprawie dofinansowania kosztów zakupu okularów przez pracownika (wydana na podstawie wniosku złożonego przez pracownika w tej sprawie, z załączoną kserokopią faktury wystawionej na niego). Zapisy w księgach będą analogiczne do przedstawionych wcześniej, tj.:
a) ujęcie decyzji o zwrocie środków za zakup okularów dla pracownika
- Wn konto 40-5,
- Ma konto 23-4
oraz równolegle
- Wn konto zespołu 5,
- Ma konto 49,
b) wypłata środków
- Wn konto 23-4,
- Ma konto 13-0 lub konto 10.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|