Ujęcie w księgach kosztów szkoleń pracowników
Zewnętrzne firmy przeprowadzają szkolenia naszych pracowników m.in. z zakresu bhp. Na niektóre kursy i szkolenia dla pracowników otrzymujemy dofinansowania, np. z urzędu pracy. Jak ujmować w księgach rachunkowych wydatki na szkolenia lub kursy dla pracowników oraz otrzymane dofinansowania, jeśli prowadzimy pełny rachunek kosztów?
Wydatki na szkolenia i kursy dla pracowników, jeśli jednostka prowadzi pełny rachunek kosztów, można ująć w księgach rachunkowych w kosztach rodzajowych na koncie 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia" oraz na odpowiednim koncie w zespole 5, np. na koncie 55 "Koszty zarządu".
Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy na zasadach wskazanych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) ponosi pracodawca. To na nim spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom przeszkolenia w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz do prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie (art. 2373 § 2 K.p.). Szkolenia te powinny odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy, który może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Koszty, które nie zależą od wielkości produkcji i są ponoszone w związku z funkcjonowaniem jednostki jako całości, czyli tzw. koszty okresu, ujmuje się na koncie 55 "Koszty zarządu". Koszty tego typu stanowią np. wydatki na szkolenia bhp, których obowiązek przeprowadzania wynika z przepisów prawa lub regulaminów danej jednostki.
Wydatek dotyczący szkoleń pracowników, nawet gdy podlega częściowemu dofinansowaniu, ujmuje się w księgach rachunkowych na ogólnych zasadach, w ciężar kosztów okresu, którego dotyczy.
Kwotę zobowiązania wynikającą z faktury za przeprowadzone przez zewnętrzną firmę szkolenie lub kurs można ująć w następujący sposób:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne kontrahenta).
W przypadku prowadzenia pełnego rachunku kosztów, w księgach rachunkowych wydatki na szkolenia lub kursy można ująć zapisami:
- Wn konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu"
oraz równolegle
- Wn konto w zespole 5, np. 55 "Koszty zarządu",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Zapłatę za fakturę dokumentującą szkolenie lub kurs dla pracownika ewidencjonuje się w zależności od tego, czy została uregulowana gotówką, czy przelewem bankowym, zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne kontrahenta),
- Ma konto 10 "Kasa" lub konto 13-0 "Rachunek bieżący".
W księgach rachunkowych otrzymane, np. z urzędu pracy, dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników należy ująć w pozostałych przychodach operacyjnych. Tak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości. W momencie wpływu środków mogą one zostać zaksięgowane zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Trzeba zaznaczyć, że w związku z otrzymanym dofinansowaniem nie dokonuje się w księgach rachunkowych zmniejszenia ujętych na podstawie faktury kosztów szkoleń.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|