Pożyczka z ZFŚS i jej częściowe umorzenie
Pracownik rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron. Złożył on wniosek o umorzenie pozostałej do spłaty części pożyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚS. Pracodawca zdecydował o jej umorzeniu ze względu na trudną sytuację finansową pracownika. Jakich zapisów należy dokonać w księgach?
Pracodawca, który obowiązkowo lub dobrowolnie tworzy ZFŚS, może jego środki przeznaczyć np. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z tego Funduszu, w tym na udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Tak określają art. 1 ust. 1 oraz art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS (Dz. U. z 2022 r. poz. 923). Przyznawanie świadczeń z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS).
Gdy pracownikowi udzielono pożyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚS, jej kwota nie zmniejsza środków tego Funduszu, więc nie ewidencjonuje się jej na koncie 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS). Wypłata pożyczki pracownikowi wiąże się tylko ze zmianą składnika aktywów - środki pieniężne z wyodrębnionego rachunku bankowego ZFŚS stają się należnością od pracownika. Wypłacenie udzielonej pożyczki można ująć, na podstawie wyciągu bankowego, zapisem:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
- Ma konto 13-5 "Rachunek bankowy ZFŚS".
Spłata rat pożyczki przez pracownika zwiększa stan środków na rachunku bankowym ZFŚS i zmniejsza należności od pracownika. Pożyczka spłacana jest na warunkach określonych w umowie z pracownikiem. Z reguły ratę pożyczki potrąca się co miesiąc z wynagrodzenia pracownika (na podstawie jego pisemnej zgody). Gdy spłata raty pożyczki (wraz z odsetkami) następuje poprzez potrącenie z wynagrodzenia pracownika albo przez wpłatę raty pożyczki na rachunek bieżący lub do kasy jednostki (a nie na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS), trzeba dokonać refundacji środków pieniężnych na rachunek bankowy ZFŚS.
Jeśli zgodnie z regulaminem ZFŚS udzielona pożyczka na cele mieszkaniowe jest oprocentowana, to kwotę należnych odsetek odnosi się na zwiększenie środków ZFŚS (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o ZFŚS).
Z pytania wynika, że pracodawca zdecydował o umorzeniu udzielonej byłemu pracownikowi pożyczki, ze względu na trudną sytuację finansową. W księgach umorzoną kwotę odnosi się na zmniejszenie ZFŚS (przykład).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|