Korekta odpisu na ZFŚS za 2021 r.
W związku ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia musimy dokonać korekty odpisu na ZFŚS za 2021 r. Jak należy ująć tę korektę w księgach rachunkowych?
ZFŚS tworzony jest z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych, na zasadach określonych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 923). Roczny odpis na ZFŚS ustalany jest początkowo w odniesieniu do przeciętnej planowanej liczby zatrudnionych. Ujmuje się go w księgach rachunkowych w kosztach działalności operacyjnej - bezpośrednio lub poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Na dzień bilansowy niezbędne jest doprowadzenie rocznego odpisu na ZFŚS do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych osób. Najpóźniej pod datą 31 grudnia 2021 r. należy więc skorygować ujęty w kosztach odpis na ZFŚS dokonany za 2021 r. Wraz z korektą wartości rocznego odpisu na ZFŚS dokonuje się zwiększenia lub zmniejszenia stanu środków pieniężnych zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym ZFŚS. Przy czym odpowiednie przelewy z tym związane mogą być dokonane już w następnym roku.
W sytuacji gdy odpis na ZFŚS za 2021 r. po przeliczeniu faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych w tym roku uległ zmniejszeniu, to pod datą 31 grudnia 2021 r. należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych dowód PK z określoną kwotą korekty następująco:
- Wn konto 85-0 "Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych",
- Ma konto 40-5 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia"
oraz równolegle
- Wn konto 49 "Rozliczenie kosztów",
- Ma odpowiednie konto zespołu 5.
Korekta kosztów działalności operacyjnej z tytułu zmniejszenia odpisu na ZFŚS pociąga za sobą konieczność zmniejszenia stanu środków pieniężnych zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym ZFŚS. Księguje się to zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 13-5 "Rachunek bankowy wyodrębnionych środków ZFŚS".
Na dzień bilansowy należy zinwentaryzować stan ZFŚS w drodze weryfikacji, a stan środków pieniężnych ZFŚS w drodze potwierdzenia salda z bankiem (art. 26 ust. 1 pkt 3 i pkt 2 ustawy o rachunkowości). W ramach prac inwentaryzacyjnych sprawdza się m.in., czy wartość środków ZFŚS figurująca w księgach rachunkowych po stronie Ma konta 85-0 odpowiada kwocie na koncie 13-5, a jeśli występują okresowe różnice, to z czego one wynikają (np. gdy utworzeniu odpisu na ZFŚS nie towarzyszył przelew środków pieniężnych na rachunek bankowy ZFŚS albo gdy uregulowano wydatki na cele socjalne, pokryte z ZFŚS, z rachunku bieżącego i nie dokonano jeszcze refundacji wydatkowanej na ten cel kwoty z rachunku bankowego ZFŚS).
W bilansie według wzoru z załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości ZFŚS ujmuje się po stronie pasywów w pozycji B.III.4 "Fundusze specjalne", a środki pieniężne Funduszu po stronie aktywów w pozycji B.III.1 lit. c) "Środki pieniężne w kasie i na rachunkach". Wycenia się je w wartości nominalnej.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|