Ujęcie w księgach korekty CIT-8 za 2021 r.
W czerwcu 2022 r., po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2021 r., skorygowałam CIT-8 za 2021 r. i dopłaciłam podatek dochodowy za ten rok. Bilansowo zapisy były prawidłowe, tylko w rachunku podatkowym nie wyłączyłam właściwej kwoty z kosztów uzyskania przychodów 2021 r. Sprawozdania finansowego za 2021 r. nie możemy już zmienić. Jak ująć tę korektę w księgach rachunkowych oraz w rachunku zysków i strat za 2022 r.?
Jeśli w momencie składania korekty CIT-8 za 2021 r. sprawozdanie finansowe za ten rok było już zatwierdzone, jednostka musi wprowadzić korektę podatku dochodowego do ksiąg 2022 r. Jej ujęcia można dokonać na dwa sposoby, w zależności od tego, czy kwota tego błędu jest istotna, czy nie.
Jeśli w ocenie jednostki błąd jest istotny, zastosowanie ma art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że gdy w danym roku obrotowym jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania za rok lub lata poprzednie za rzetelnie i jasno przedstawiające obraz jednostki, kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (stratę) z lat ubiegłych". W księgach ujmuje się ją wówczas za pośrednictwem konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego". Takie ujęcie powoduje, że skutki korekty błędów popełnionych w latach ubiegłych nie zniekształcają wyniku finansowego w roku dokonania korekty. Innymi słowy nie wpływają one na pozycje wykazywane w rachunku zysków i strat. Jeśli jednostka w ten sposób ujmie korektę podatku dochodowego za 2021 r. w księgach 2022 r., to nie powinna wykazywać kwoty korekty w żadnej pozycji rachunku zysków i strat za 2022 r. Powinna natomiast zaprezentować kwotę zaksięgowaną na koncie 82 w pasywach bilansu sporządzonego na dzień 31 grudnia 2022 r. według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w pozycji A.VII "Zysk (strata) z lat ubiegłych".
Inaczej rzecz mogłaby wyglądać, gdyby kwota korekty błędu polegającego na zaniżeniu podatku dochodowego została uznana za nieistotną. Wtedy obciąża ona wynik finansowy okresu, w którym dokonuje się korekty (tu: 2022 r.). Kwotę ujętą na koncie 87 trzeba będzie wykazać w rachunku zysków i strat za 2022 r. jako podatek dochodowy. Nie podlega ona odrębnemu wykazaniu w bilansie.
Przykład
W 2022 r., po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2021 r., spółka z o.o. wykryła, że nie wyłączyła z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych wynagrodzeń za grudzień 2021 r. Spowodowało to zaniżenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2021 r. Ponieważ błąd ten został wykryty po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2021 r., to jego korekta musi być ujęta w księgach 2022 r. zapisem:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|