Niewłaściwie odpisane koszty ubezpieczenia majątkowego
W czerwcu 2022 r., już po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2021 r., jednak przed jego zatwierdzeniem, wykryliśmy błąd, który polega na nieprawidłowym zaksięgowaniu kosztu ubezpieczenia budynków biurowych, obejmującego okres od września 2021 r. do sierpnia 2022 r. Zamiast rozliczać go w czasie, został omyłkowo odniesiony jednorazowo w koszty na konto 55 "Koszty zarządu". Kwota składki ubezpieczeniowej jest kwotą istotną, gdyż wynosi 60.000 zł. Czy korektę błędu powinniśmy zaksięgować na bieżąco, tj. w księgach 2022 r., czy należy cofnąć się do 2021 r.?
Jeśli kwota korekty dotycząca sporządzonego sprawozdania finansowego za 2021 r. została uznana przez Czytelników za istotną, to zapisy korygujące powinny zostać wprowadzone do ksiąg rachunkowych za 2021 r. Następnie należy sporządzić kolejną wersję tego sprawozdania.
Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe ma obowiązek sporządzić po zakończeniu roku obrotowego roczne sprawozdanie finansowe. Może zdarzyć się, że do przygotowanego sprawozdania trzeba wprowadzić zmiany. Jest tak wtedy, gdy po jego sporządzeniu zostanie ujawniony w nim istotny błąd. Określa tak art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości, na mocy którego, jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania przez nią działalności nie jest uzasadnione, powinna ona zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy. Jednocześnie o korekcie powinna powiadomić biegłego rewidenta, który to sprawozdanie bada lub zbadał. Z przepisu tego wynika, że korekta sprawozdania finansowego jest przeprowadzana wówczas, gdy mamy do czynienia z błędem istotnym, którego skutki w sposób znaczący wpływają na to sprawozdanie.
Kwestię istotności porusza art. 4 ust. 4a ustawy o rachunkowości. W myśl tego przepisu informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym należy uznać za istotne, gdy ich pominięcie lub zniekształcenie może wpływać na decyzje podejmowane na ich podstawie przez użytkowników tych sprawozdań.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu sprawozdanie finansowe za 2021 r. zostało już sporządzone, a wykryty w nim błąd uznany przez jednostkę za istotny. W takim przypadku zapisów korygujących trzeba dokonać w księgach 2021 r. Skutkuje to koniecznością otwarcia wstępnie zamkniętych ksiąg rachunkowych dotyczących 2021 r. (należało je zamknąć w terminie sporządzenia sprawozdania finansowego). Następnie trzeba przeprowadzić w nich odpowiednie zapisy korygujące i sporządzić - na podstawie poprawionych ksiąg za 2021 r. - kolejną wersję sprawozdania finansowego za 2021 r. W razie badania tego sprawozdania niezbędne jest również powiadomienie o dokonanych zmianach biegłego rewidenta.
Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy skutki zdarzeń nie są w ocenie jednostki istotne i nie zaburzają obrazu jej sytuacji majątkowej i finansowej oraz jej wyniku finansowego, to zapisy korygujące wprowadza się do ksiąg na bieżąco, tj. w roku, w którym zostały wykryte.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|