Nieopłacona faktura zakupowa a zapisy w księdze
W styczniu 2022 r. podatnik zakupił towary handlowe i fakturę za ten zakup ujął w księdze podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Termin płatności przypadał na styczeń 2022 r. Podatnik do tej pory nie zapłacił tej faktury. Czy trzeba skorygować koszty w księdze?
W przypadku gdy dłużnik nie zapłaci w odpowiednim terminie zobowiązania, może wystąpić konieczność zwiększenia podstawy opodatkowania o wartość tego zobowiązania zaliczaną do kosztów podatkowych. Nie koryguje się natomiast kosztów ujętych w księdze podatkowej.
Zakup towarów handlowych powinien być wpisany do księgi podatkowej w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" zasadniczo niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Stanowi o tym § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W sytuacji opisanej w pytaniu zakup został udokumentowany fakturą, więc powinien zostać zaewidencjonowany w dacie wystawienia tej faktury. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 6b ustawy o pdof za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Warto zaznaczyć, że aby ująć wydatek na zakup towarów w księdze podatkowej, nie musi on być opłacony. Takiej konieczności nie przewidują przepisy ustawy o pdof ani rozporządzenia, niezależnie od tego, czy podatnik prowadzi księgę metodą uproszczoną, czy memoriałową.
Natomiast niezapłacenie zobowiązań w przypadku, o którym mowa w art. 44 ust. 17 pkt 2 ustawy o pdof, powoduje, że podatnik musi skorygować podstawę opodatkowania. Jak stanowi ten przepis, dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 424 ze zm.), które nie zostało uregulowane. Przy czym zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane. Warto wiedzieć, że art. 52q ust. 1 ustawy o pdof przewiduje zwolnienie za poszczególne okresy rozliczeniowe z obowiązku określonego m.in. w art. 44 ust. 17 pkt 2 ustawy o pdof, w których spełnione zostały łącznie następujące warunki:
1) w danym roku podatkowym obowiązywał stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19,
2) uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody, o których mowa w art. 14 ustawy o pdof, są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w roku poprzedzającym rok podatkowy - w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów (nie dotyczy to podatników wymienionych w art. 52q ust. 2 ustawy o pdof),
3) podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
Przywołane przepisy jednoznacznie wskazują, że dłużnik, o którym mowa w art. 44 ust. 17 pkt 2 ustawy o pdof, jeśli nie dokonał zapłaty w odpowiednim terminie, nie powinien korygować kosztów podatkowych ani wykazywać przychodów podatkowych - a więc dokonywać żadnych zapisów z tym związanych w księdze podatkowej - tylko zwiększyć dochód do opodatkowania (o ile nie ma zastosowania zwolnienie z art. 52q ust. 1 ustawy o pdof).
Skutki związane z brakiem zapłaty zobowiązań uwzględnia się także odpowiednio w zeznaniu rocznym (por. art. 26i ustawy o pdof).
Przykład
Podatnik prowadzący księgę podatkową zakupił w styczniu 2022 r. od innego przedsiębiorcy towary handlowe, co zostało udokumentowane fakturą na kwotę netto 3.000 zł. Wartość zakupu wpisał do kolumny 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" w styczniu 2022 r. Faktura nie została opłacona. W kwietniu 2022 r. minie 90 dni od upływu terminu płatności i w związku z brakiem płatności podstawa opodatkowania za ten miesiąc zostanie zwiększona o kwotę 3.000 zł (podatnik nie spełniał warunków wskazanych w art. 52q ustawy o pdof). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|