Jak wyceniać i księgować prowizję pobraną z rachunku walutowego?
W lutym 2022 r. przelaliśmy środki pieniężne pomiędzy rachunkiem walutowym a rachunkiem złotówkowym prowadzonym w tym samym banku. Transakcję tę wyceniliśmy po kursie bankowym jako kursie faktycznie zastosowanym. Bank pobrał od tej operacji prowizję w euro z rachunku walutowego. W jaki sposób tę prowizję wycenić oraz zaksięgować? Czy powinniśmy zastosować kurs bankowy?
Do pobranej przez bank prowizji nie można przyjąć kursu bankowego. Wycena prowizji wyrażonej w walucie obcej, która została pobrana z rachunku walutowego za dokonanie przelewu walutowego, przeprowadzana jest według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia poprzedzającego dzień jej zapłaty. Wynika to z art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości.
Prowizję tę ujmuje się w księgach na koncie służącym do ewidencji kosztów działalności operacyjnej jednostki. Jej wartość można zaksięgować:
- Wn konto 40-2 "Usługi obce",
- Ma konto 13-1 "Rachunek walutowy"
oraz równolegle
- Wn konto zespołu 5,
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Na operacji zapłaty prowizji z rachunku walutowego może powstać różnica kursowa od własnych środków pieniężnych. Jest to konsekwencja tego, że rozchód waluty z rachunku walutowego następuje najczęściej po kursie innym niż kursy przyjęte do wyceny waluty z chwilą jej wpływu na konto walutowe. Odnosi się ją do przychodów bądź kosztów finansowych.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|