Ujęcie w księgach zapłaconej kary umownej w euro
Kontrahent naliczył nam karę umowną w euro. Z tego tytułu 14 lutego 2022 r. wystawił notę obciążeniową na kwotę 750 euro. Czy wartość tej kary powinniśmy ująć w księgach rachunkowych na koncie kosztów rodzajowych, czy na koncie pozostałych kosztów operacyjnych? Jaki kurs waluty należy zastosować do wyceny tej kary oraz jej zapłaty z rachunku walutowego?
Wartość kary umownej Czytelnicy powinni odnieść do pozostałych kosztów operacyjnych, a wycenić ją po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia noty obciążeniowej. Przy zapłacie kary mogą powstać różnice kursowe na rozrachunkach i na rachunku walutowym, ze względu na zastosowanie kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty.
Koszty związane z karami i odszkodowaniami kwalifikuje się w księgach rachunkowych do pozostałych kosztów operacyjnych. Są to bowiem koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. Wobec tego w ewidencji księgowej ujmuje się je na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
Czytelnicy wartość tej kary na podstawie otrzymanej noty obciążeniowej mogą zaewidencjonować zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
W sytuacji gdy kara umowna jest wyrażona w walucie obcej, należy ją przeliczyć na złote, w oparciu o art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia noty obciążeniowej. Potwierdza to pkt 6.4 stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami (Dz. Urz. Min. Fin. z 2019 r. poz. 83). U Czytelników nota obciążeniowa z tytułu kary umownej została wystawiona 14 lutego 2022 r. Z tego względu należy ją wycenić według kursu średniego NBP z dnia 11 lutego 2022 r.
Z kolei operacja zapłaty kary umownej walutą zgromadzoną na rachunku walutowym powinna zostać przeliczona na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień jej uregulowania. To również wynika z art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Na operacji tej mogą powstać różnice kursowe od zobowiązania z tytułu kary umownej oraz od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym. Odnosi się je do przychodów bądź kosztów finansowych.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|