Uregulowanie zobowiązania z rachunku walutowego
Otworzyliśmy rachunek walutowy w euro. Zakupiliśmy w banku euro w celu zapłaty w tej walucie zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego. Czy nabycie waluty i zapłatę za fakturę możemy wycenić według tego samego kursu walutowego, skoro operacje te wystąpiły w tym samym dniu?
NIE. Czytelnicy transakcje wyrażone w walutach obcych powinni przeliczać zgodnie z charakterem danej operacji, przyjmując odrębnie kurs właściwy do zakupu waluty oraz kurs właściwy do zapłaty zobowiązania.
Gdy następuje zakup waluty w banku, do wyceny należy przyjąć kurs faktycznie zastosowany, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości. U Czytelników trzeba zastosować kurs bankowy (kurs sprzedaży banku) z dnia nabycia waluty. Z kolei przy przeliczeniu na złote operacji uregulowania z rachunku walutowego zobowiązania powinno się uwzględnić średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania zapłaty (art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Operacja zapłaty zobowiązania z rachunku walutowego może skutkować powstaniem różnic kursowych. Mogą one pojawić się na rozrachunkach (między wartością zobowiązania z dnia jego powstania i dnia zapłaty) oraz na rachunku walutowym (między wartością waluty z dnia jej wpływu na rachunek walutowy - ustaloną metodą FIFO, LIFO lub kursu przeciętnego - a jej wartością w dniu wypływu z konta). W księgach rachunkowych odnosi się je generalnie do przychodów finansowych (różnice kursowe dodatnie) lub kosztów finansowych (różnice kursowe ujemne).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|