Zapłata zobowiązania w euro z rachunku w złotych
Otrzymałam fakturę od kontrahenta z Niemiec za zakupione towary handlowe. Jest ona wyrażona w euro. Zleciłam w banku zapłatę tej faktury również w euro. Nie posiadam jednak rachunku walutowego, więc przelew został zrealizowany z rachunku bieżącego prowadzonego w złotych. Bank przeliczył zapłatę po kursie sprzedaży obowiązującym w dniu zapłaty. Kwota zapłacona jest wyższa niż wartość zobowiązania figurująca w księgach. Jak powinnam zaksięgować powstałą na zobowiązaniu różnicę?
Faktura od kontrahenta zagranicznego za zakupione towary powinna zostać przez Czytelniczkę przeliczona na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień jej wystawienia (art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Wprowadza się ją do ksiąg zapisem (pominięto kwestię VAT):
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami".
Jeżeli jednostka nie posiada rachunku walutowego, może zlecić bankowi dokonanie zapłaty zobowiązania wyrażonego w walucie obcej z jej rachunku złotówkowego. Bank zrealizuje wówczas przelew w walucie obcej, a kwotę środków pieniężnych pobierze z rachunku prowadzonego w złotych, przyjmując do przeliczenia waluty kurs sprzedaży obowiązujący w dniu zapłaty (lub kurs negocjowany). Operacja ta ma charakter zakupu waluty w banku i powinna zostać przez Czytelniczkę wyceniona po kursie, jaki zastosował bank (tj. kursie bankowym). Jest to kurs faktycznie zastosowany określony w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości.
Gdy wartość zobowiązania z dnia jego powstania (tj. wprowadzenia do ksiąg rachunkowych) różni się od wartości tego zobowiązania z dnia jego zapłaty, pojawiają się różnice kursowe na rozrachunkach z kontrahentem. W ewidencji księgowej zalicza się je generalnie do przychodów lub kosztów finansowych (art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|