Przychód z tytułu kary umownej w walucie obcej i jego korekta
Spółka z o.o. w 2021 r. wystawiła dla zagranicznego kontrahenta notę obciążeniową z tytułu kary umownej za opóźnienie w dostawie. Z racji tego, że kontrahent zakwestionował wartość kary, nie została ona uregulowana. W 2022 r. w wyniku rozmów strony ustaliły, że wysokość kary umownej będzie obniżona. Jaki dokument w tym przypadku powinniśmy wystawić? Według jakiego kursu walutowego należy przeliczyć na złote obniżenie wartości kary umownej?
Przychód z tytułu kary umownej należy ujmować w pozostałych przychodach operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g ustawy o rachunkowości). Jeżeli kara umowna jest wyrażona w walucie obcej, to jej wartość przelicza się na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia noty obciążeniowej (art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
W sytuacji gdy wysokość kary umownej jest przez kontrahenta kwestionowana i strony uzgodnią jej obniżenie, to na tę okoliczność można wystawić notę uznaniową. Należy wówczas w niej zawrzeć informacje, które pozwolą powiązać ją z pierwotną notą obciążeniową. Przykładowo można na niej zamieścić stwierdzenie, że: "Kwota wskazana na nocie uznaniowej nr... jest zmniejszeniem wartości kary umownej wykazanej na nocie obciążeniowej nr... z dnia....". W księgach rachunkowych zmniejszenie kary umownej w oparciu o notę uznaniową można zaewidencjonować zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
W celu wyceny wartości wykazanej na nocie uznaniowej należy przyjąć kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia pierwotnej noty obciążeniowej. Nota uznaniowa nie dokumentuje bowiem odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się do stanu zaistniałego w przeszłości (jego korekty).
Wpływ kary umownej na rachunek walutowy trzeba natomiast przeliczyć na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień jej otrzymania. Na operacji tej mogą powstać różnice kursowe, które odnosi się do przychodów finansowych (dodatnie różnice kursowe) bądź kosztów finansowych (ujemne różnice kursowe).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|