Wydatki na porządkowanie firmowego terenu
Jednostka handlowa poniosła wydatki na porządkowanie terenów zewnętrznych wokół firmy. W której pozycji rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie porównawczym zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości należy ująć takie koszty?
Wydatki poniesione na porządkowanie terenów zewnętrznych jednostki zalicza się do kosztów podstawowej działalności operacyjnej. W rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości poniesione koszty wykazuje się w pozycji B "Koszty działalności operacyjnej". Dalsze uszczegółowienie tej pozycji zależy od rodzaju poniesionych kosztów. Jeżeli prace porządkowe zostały wykonane przez firmę zewnętrzną, to poniesione koszty wykazuje się w porównawczym rachunku zysków i strat według załącznika nr 1 w pozycji B.III "Usługi obce".
Konto 40-2 "Usługi obce" służy do ewidencji usług obcych wykonanych na rzecz podstawowej działalności operacyjnej jednostki. Do usług obcych zalicza się m.in. nabyte usługi: utrzymania czystości, ogrodnicze, pielęgnacji zieleni, transportowe, spedycyjne, remontowe. W zależności od potrzeb jednostka może prowadzić do konta 40-2 "Usługi obce" ewidencję szczegółową z podziałem np. na usługi obce dotyczące porządkowania terenu, transportu, remontów. W ciężar konta 40-2 "Usługi obce" zarachowuje się wartość usług obcych w cenie nabycia (zakupu) na podstawie dowodów źródłowych dokumentujących nabycie oraz dowodów korygujących zwiększających wartość tych usług. Wydatki te należy zakwalifikować do kosztów działalności operacyjnej jednostki i odnieść w ciężar kosztów okresu, którego dotyczą, zgodnie z zasadą memoriału. Ponadto - jak wynika z zasady współmierności - w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Ewidencja księgowa zakupu usługi porządkowania terenu na podstawie otrzymanej faktury może przebiegać zapisem:
a) wartość brutto usługi
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) wartość netto usługi
- Wn konto 40-2 "Usługi obce",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
W trakcie roku obrotowego konto 40-2 "Usługi obce" wykazuje wyłącznie saldo Wn, które na dzień bilansowy przenosi się, w przypadku sporządzania porównawczego rachunku zysków i strat, na konto 86 "Wynik finansowy".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|