Kredyt inwestycyjny wypłacany w transzach
Jednostka w grudniu 2021 r. otrzymała kredyt inwestycyjny na budowę środka trwałego. Kredyt będzie wypłacany w transzach. Pierwszą transzę przekazano na rachunek bieżący jednostki jeszcze w 2021 r. i potrącono z niej prowizję za otrzymanie kredytu. Jak ująć w księgach rachunkowych ten kredyt? Jaką kwotę należy wykazać w bilansie sporządzonym na dzień 31 grudnia 2021 r. - cały kredyt czy tylko część otrzymaną w 2021 r.?
Ujęciu w księgach rachunkowych w przypadku kredytów, które wypłacane są w transzach, podlega wyłącznie ta część kredytu, która wpłynęła do jednostki. Zatem w księgach rachunkowych w grudniu 2021 r. Czytelnicy powinni byli ująć tylko pierwszą transzę kredytu. Wykazaniu w bilansie sporządzonym na dzień 31 grudnia 2021 r. podlega więc tylko kwota kredytu, którą jednostka faktycznie otrzymała. Pozostałej części kredytu, która nie została wypłacona i ma wpłynąć do jednostki po dniu bilansowym, nie ujmuje się w księgach ani nie wykazuje w bilansie.
Prowizję za udzielenie kredytu inwestycyjnego na budowę środka trwałego przed oddaniem go do używania należy odnieść na zwiększenie wartości początkowej budowanego środka trwałego. Jak wynika bowiem z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości, koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym m.in. koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania.
W omawianym przypadku kwota prowizji za udzielenie kredytu została potrącona przez bank z pierwszej transzy kredytu. Jej kwotę, na podstawie wyciągu bankowego, odnosi się na konto 08 "Środki trwałe w budowie". Ewidencja księgowa tego zdarzenia może przebiegać w sposób zaprezentowany w przykładzie.
Wypłata kolejnych transz kredytu inwestycyjnego najczęściej uzależniona jest od spełnienia przez kredytobiorcę określonych w umowie warunków. Wpływ kolejnych rat kredytu na rachunek bieżący jednostki można ujmować w księgach następująco:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe".
W bilansie sporządzonym na dzień 31 grudnia 2021 r. kwotę faktycznie otrzymanego w 2021 r. kredytu należy przedstawić w pasywach bilansu zasadniczo z podziałem na zobowiązania długo- i krótkoterminowe (wyjątkiem jest bilans według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości, w którym taki podział nie jest wymagany). Jako zobowiązania długoterminowe prezentuje się tę część otrzymanego kredytu, która zgodnie z umową wymaga spłaty później niż w roku następującym po dniu bilansowym (tu: w 2023 r. i później). Wykazuje się ją w pasywach bilansu przygotowanego zgodnie ze wzorem z załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w pozycji B.II.3 lit. a) jako "Zobowiązania długoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki".
Natomiast do zobowiązań krótkoterminowych należy zaliczyć część kredytu podlegającą spłacie w roku następującym po dniu bilansowym (w omawianej sytuacji: w 2022 r.). Prezentuje się ją w bilansie sporządzonym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w pasywach w pozycji B.III.3 lit. a) jako "Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|