Niewniesione wkłady w bilansie spółki z o.o.
Spółkę z o.o. założono w drugiej połowie grudnia 2021 r. w trybie S24. Do końca roku wspólnicy nie wnieśli wszystkich zadeklarowanych wkładów pieniężnych odpowiadających wysokości kapitału zakładowego określonego w umowie spółki. W jaki sposób należy wykazać wartość niewniesionych wkładów w bilansie sporządzonym na dzień 31 grudnia 2021 r.?
Wartość zadeklarowanych wkładów na kapitał zakładowy, które do dnia bilansowego nie zostały wniesione przez wspólników spółki z o.o., należy zaprezentować w aktywach bilansu jako należne wpłaty na poczet kapitału.
Kapitały (fundusze) własne ewidencjonuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy o utworzeniu jednostki. Kapitał zakładowy m.in. spółki z o.o. wykazuje się w wysokości określonej w umowie lub statucie i wpisanej w rejestrze sądowym. Zadeklarowane, lecz niewniesione wkłady kapitałowe ujmuje się jako należne wkłady na poczet kapitału. Tak określa art. 36 ust. 1 i ust. 2 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.).
Kwotę kapitału zakładowego spółki z o.o. w księgach rachunkowych należy zaewidencjonować według jego wartości nominalnej określonej w umowie spółki i wpisanej w rejestrze sądowym. Może to przebiegać zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników),
- Ma konto 80 "Kapitał podstawowy".
Wartość kapitału figurującą na koncie 80 "Kapitał podstawowy" przedstawia się w pasywach bilansu w pozycji A.I "Kapitał podstawowy", gdy bilans jest sporządzany według załącznika nr 1 lub nr 5 (jednostki małe) do ustawy o rachunkowości, oraz w pozycji A "Kapitał własny, w tym kapitał podstawowy" w przypadku korzystania z załącznika nr 4 (jednostki mikro) do ustawy o rachunkowości.
W księgach rachunkowych wniesienie wkładów pieniężnych przez wspólników, w oparciu o wyciąg bankowy lub dowód kasowy "KP - Kasa przyjmie", można ująć następująco:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 10 "Kasa",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników).
Z pytania wynika, że część wkładów na kapitał zakładowy spółki z o.o. do dnia bilansowego nie została wniesiona. Ich wartość, czyli saldo Wn konta 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Imienne konta wspólników), prezentuje się w bilansie sporządzonym według załącznika nr 1, 4 oraz 5 do ustawy o rachunkowości jako należne wpłaty na kapitał zakładowy (wielkość dodatnia) w aktywach w pozycji C "Należne wpłaty na kapitał podstawowy".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|