Inwentaryzacja za 2021 rok - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (1860) z dnia 8.11.2021
Brak konta 10 "Kasa" a spis z natury
W przedsiębiorstwie osoby fizycznej nie prowadzimy konta 10 "Kasa". Kilku pracowników firmy ma karty płatnicze i czasem pobiera pieniądze z bankomatu. Wypłaty te księgowane są na konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Operacje gotówkowe) z dalszą analityką dotyczącą danego pracownika. Zdarza się, że na dzień 31 grudnia danego roku pracownicy posiadają niewielkie kwoty (do kilkuset złotych). Czy należy je zinwentaryzować? Jeśli tak, to w jaki sposób powinniśmy tego dokonać?
Kierownik jednostki, którym w omawianym przypadku jest właściciel firmy, może zdecydować o braku wyodrębnienia w ewidencji księgowej konta 10 "Kasa". Wtedy jednostka nie przetrzymuje gotówki w firmie, nie ustanawia stanowiska kasjera, nie sporządza raportów kasowych, dokumentów KP i KW (nie organizuje obrotu gotówkowego w firmie), a także nie przeprowadza inwentaryzacji kasy. Jest to uzasadnione w jednostkach, które nie dokonują generalnie operacji gotówkowych lub są one dokonywane przez właścicieli lub pojedyncze wyznaczone osoby. Decyzja ta powinna zostać zapisana w zasadach (polityce) rachunkowości. Powinno się też wtedy wskazać zasady ewidencji ewentualnych operacji gotówkowych w firmie.
Najczęściej przy braku konta "Kasa" do księgowań dotyczących wpłat i wypłat gotówki wykorzystuje się konto rozrachunkowe, np. 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Operacje gotówkowe). Może ono zawierać także dalszą szczegółową analitykę pod względem osób dokonujących tych operacji. Gdy na dzień bilansowy na koncie 24 pozostaje nierozliczone saldo należy je zinwentaryzować drogą weryfikacji (art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości).
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|