Inwentaryzacja za 2021 rok - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (1860) z dnia 8.11.2021
Inwentaryzacja gotówki w kasie
Prowadzimy w firmie dwie kasy: złotówkową i walutową. Ze względu na przerwę w działaniu naszej firmy w okresie świątecznym chcielibyśmy spis z natury środków pieniężnych w tych kasach dotyczący inwentaryzacji za 2021 r. przeprowadzić do 15 stycznia 2022 r. Czy możemy w taki sposób przesunąć datę spisu z 31 grudnia 2021 r. na początek stycznia 2022 r.?
Jednostki posiadające kasę są zobligowane przeprowadzić spis z natury znajdujących się w niej środków pieniężnych dokładnie na dzień bilansowy (tu: 31 grudnia 2021 r.). Nie można tego dokonać do 15 stycznia następnego roku obrotowego (tu: 2022 r.). Takie same zasady spisu z natury gotówki obowiązują w kasie złotówkowej i kasie walutowej.
Na jednostki prowadzące księgi rachunkowe został nałożony obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji składników aktywów i pasywów na dzień bilansowy. Przy czym termin ten uznaje się za dochowany, jeśli inwentaryzację niektórych składników aktywów rozpoczęto nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15. dnia następnego roku (por. art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości).
Z możliwości inwentaryzacji w okresie od 3 miesięcy przed końcem roku obrotowego do 15. dnia roku następnego wyłączone zostały m.in. aktywa pieniężne, wśród których można wyróżnić środki pieniężne w kasie. Oznacza to, że w jednostkach, w których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu, środki pieniężne w kasie należy zinwentaryzować dokładnie na dzień 31 grudnia 2021 r.
Spisu z natury środków pieniężnych w kasie można dokonać:
a) ostatniego dnia pracy w starym roku obrotowym - na koniec dnia po zamknięciu kasy,
b) w pierwszym dniu pracy w nowym roku obrotowym - na początek dnia przed rozpoczęciem pracy kasy.
Dokonując inwentaryzacji kasy na koniec 2021 r., jednostki mogą zatem ustalić stan kasy w dniu 31 grudnia 2021 r. albo w dniu 3 stycznia 2022 r. - jeśli pracują od poniedziałku do piątku. Ważne jest przy tym, aby stan środków był dokładnie taki, jak w dniu bilansowym. Inwentaryzacji środków pieniężnych w kasie dokonuje zespół spisowy w obecności kasjera.
Spis gotówki polega na przeliczeniu posiadanych banknotów i monet w walucie polskiej i obcej. Następnym krokiem jest porównanie stanu rzeczywistego ustalonego w trakcie spisu ze stanem wynikającym z ksiąg rachunkowych, tj. z raportem kasowym i saldami na koncie 10 "Kasa" lub 10-1 "Kasa walutowa".
W przypadku gdy w kasie znajdują się czeki lub weksle, ich spis polega na ustaleniu ich ilości i wartości nominalnej. Sprawdza się również ważność i terminy płatności.
Fakt przeprowadzenia inwentaryzacji kasy potwierdza się protokołem. Zamieszcza się w nim m.in. datę przeprowadzenia inwentaryzacji kasy, imiona i nazwiska członków komisji spisowej oraz osoby materialnie odpowiedzialnej (kasjera), numery ostatnich dowodów KP oraz KW, podpisy członków komisji oraz kasjera.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|