Inwentaryzacja za 2021 rok - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 89 (1860) z dnia 8.11.2021
Wybór daty przeprowadzenia spisu z natury składników zapasów
Inwentaryzację zapasów będziemy przeprowadzali w listopadzie 2021 r. Czy taką inwentaryzację można przeprowadzić na dowolny dzień tego miesiąca?
Rzeczowy majątek obrotowy inwentaryzuje się generalnie na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Jest to dzień, na który ustala się drogą spisu z natury stan zapasów. Ustawodawca dopuścił jednak, aby czynności spisowe można było rozpocząć 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończyć do 15. dnia roku następnego. Ważne jest, że dotyczy to zapasów objętych ewidencją magazynową. Natomiast z możliwości skorzystania z tego uproszczenia zostały wyłączone produkty w toku produkcji i składniki zapasów, które nie są objęte bieżącą ewidencją księgową. Chodzi tu o materiały, towary i produkty gotowe, które są odpisywane w ciężar kosztów w momencie ich zakupu lub wytworzenia.
W podmiotach, których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, spis z natury zapasów dotyczący 2021 r. mógł rozpocząć się 1 października 2021 r. i może trwać do 15 stycznia 2022 r. W takim przypadku ustalenie stanu powinno nastąpić przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń), jakie nastąpiły między datą spisu a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych. Przy czym stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym, tj. po 31 grudnia 2021 r.
Dokonując wyboru daty spisu, należy mieć na uwadze łatwość uzgodnienia jego wyników z bieżącą ewidencją księgową. W przypadku większości zapasów taką datą jest ostatni dzień miesiąca, np. 30 listopada 2021 r. Rekomenduje się zatem, aby rzeczywisty dzień spisu (np. 27, 28 czy 29) był bliski dacie, na którą przeprowadza się spis (np. 30 listopada). Maleje wówczas ryzyko, że błędnie ustalono obroty, o które koryguje się stan zapasu ustalony drogą spisu z natury. Rozwiązanie takie zostało zapisane w pkt 17 stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.
W odniesieniu do zapasów składowanych na wolnym powietrzu na wybór daty spisu w terminach dopuszczanych przez ustawę o rachunkowości mogą wpływać w szczególności sezonowość prowadzonej działalności (z czym wiąże się poziom zapasów), konieczność ograniczenia do minimum zakłóceń bieżącej działalności, długość dnia, a także warunki atmosferyczne (np. temperatura lub dostępność zapasów z uwagi na opady).
Najłatwiej jest przeprowadzić spis z natury, gdy zapasy są łatwo dostępne i niewielkie. Przykładowo w odniesieniu do towarów warto dokonywać czynności spisowych po sezonie sprzedaży, w razie inwentaryzacji opału - po sezonie opałowym, a dla materiałów czy półproduktów - gdy nie trwa produkcja, np. w dni wolne od pracy (pkt 16 stanowiska KSR w sprawie inwentaryzacji).
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|