Konsekwencje stosowania bilansowej zasady ostrożności przy rozliczaniu szkód
Jeżeli w wyniku inwentaryzacji okaże się, że określone zapasy utraciły swoją wartość użytkową lub handlową, to najpóźniej na dzień bilansowy należy dokonać w księgach rachunkowych odpisu aktualizującego ich wartość. |
Stosowanie do wyceny poszczególnych składników aktywów i pasywów zasady ostrożności (por. art. 7 ust. 1 ustawy o rachunkowości) polega na tym, że w bilansie wykazuje się ich realną wartość, czyli uwzględniającą zmniejszenie ich wartości użytkowej lub handlowej.
W ramach bilansowej wyceny zapasów zgodnie z zasadą ostrożności należy uwzględnić art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, z którego wynika obowiązek wyceny rzeczowych składników aktywów obrotowych nie rzadziej niż na dzień bilansowy według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto. Jeżeli więc, w wyniku porównania wartości zapasów ustalonych w cenach nabycia z ich wartością ustaloną na dzień bilansowy według aktualnych cen sprzedaży netto, okaże się, że cena nabycia jest wyższa od ceny sprzedaży netto, to znaczy, że dany składnik aktywów utracił całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych i w księgach rachunkowych należy dokonać odpisu aktualizującego wartość zapasów.
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych zalicza się - stosownie do art. 34 ust. 5 ustawy o rachunkowości - do pozostałych kosztów operacyjnych. Przy czym, jeśli ewidencję zapasów jednostka prowadzi w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie np. cen sprzedaży netto lub cen sprzedaży brutto, to w pierwszej kolejności należy obniżyć wartość zapasów do wysokości ceny zakupu (kosztu wytworzenia), wyksięgowując odchylenia od cen ewidencyjnych przypadające na te zapasy.
Ewidencja księgowa odpisu aktualizującego wartość towarów i materiałów 1. PK - obniżenie wartości towarów lub materiałów do wysokości ceny zakupu (ewidencję jednostka prowadzi w stałych cenach ewidencyjnych): - Wn konto 34 "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów i towarów", 2. PK - odpis aktualizujący wartość zapasów materiałów lub towarów ustalony jako różnica wyższej ceny nabycia (zakupu) i niższej od niej ceny sprzedaży netto: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", |
W przypadku wyrobów gotowych, jeżeli jednostka sporządza rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym i ujmuje koszty na kontach zespołu 4 i 5, to księgowanie odpisu aktualizującego powinna przeprowadzić wykorzystując do tego konta obrotów wewnętrznych. Utworzenie odpisu powoduje bowiem wyjście kosztów z zamkniętego kręgu kosztów.
Ewidencja księgowa odpisu aktualizującego wartość wyrobów gotowych 1. PK - odpis aktualizujący uwzględniający utratę wartości wyrobów (gdy cena sprzedaży netto jest niższa od kosztu wytworzenia tych wyrobów): a) jeżeli jednostka sporządza kalkulacyjny rachunek zysków i strat: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", b) jeżeli jednostka sporządza porównawczy rachunek zysków i strat: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", oraz równolegle: - Wn konto 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych", Uwaga: Na dzień bilansowy saldo konta 79-0 przeksięgowuje się na konto 86 "Wynik finansowy", a saldo konta 79-1 na konto 49 "Rozliczenie kosztów". |
Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych korygują wykazywaną w aktywach bilansu wartość zapasu wynikającą z ich wartości księgowej (por. art. 46 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Zwracamy uwagę, że nie dokonuje się odpisów aktualizujących, jeśli zapasy zostały przykładowo zniszczone lub upłynął ich termin przydatności do spożycia i w związku z tym nadają się wyłącznie do likwidacji. W takim przypadku wartość tych zapasów spisuje się z ksiąg rachunkowych w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Ewidencja księgowa spisania z ksiąg rachunkowych zapasów 1. PK - materiały, towary, produkty gotowe podlegające wyksięgowaniu z powodu likwidacji: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", Uwaga: W przypadku ewidencji zapasów w stałych cenach ewidencyjnych, odpowiedniego wyksięgowania wymagają również odchylenia od cen ewidencyjnych tych zapasów: - Wn/Ma konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", |
W odniesieniu do wyrobów gotowych - jeśli jednostka prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5 oraz sporządza rachunek zysków i strat w postaci porównawczej, to księgowanie operacji dotyczącej likwidacji zbędnych zapasów produktów ujmuje się z wykorzystaniem kont 79-0 i 79-1.
Likwidację zapasów trzeba odpowiednio udokumentować. Jeśli szkody w zapasach zostały ujawnione w wyniku inwentaryzacji w drodze spisu z natury, to na udokumentowanie decyzji o ich przeznaczeniu do likwidacji mogą składać się m.in. arkusze spisowe, zestawienia różnic jakościowych, protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych zawierający umotywowane wnioski komisji inwentaryzacyjnej, co do sposobu rozliczenia straty, które przedstawiane są do decyzji i akceptacji kierownikowi jednostki.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|