Różnice inwentaryzacyjne ilościowe i jakościowe
Celem inwentaryzacji zapasów drogą spisu z natury jest m.in. ustalenie rzeczywistego stanu zapasów objętych i nieobjętych bieżącą ewidencją księgową, co warunkuje prawidłowość sprawozdania finansowego i wyniku finansowego jednostki, jak również ocena zgodności stanów rzeczywistych zapasów z wykazanymi w ewidencji księgowej oraz ujawnienie różnic między nimi (niedobory, szkody, nadwyżki), wyjaśnienie przyczyn powstania różnic i ich rozliczenie oraz ocena stanu jakościowego i gospodarczej przydatności zapasów.
Wszelkie stwierdzone podczas spisu z natury różnice między stanami rzeczywistymi określonych składników zapasów a ich stanami wykazanymi w bieżącej ewidencji księgowej, wymagają wyjaśnienia i rozliczenia w księgach rachunkowych. |
Przypominamy, że ujawnione w toku inwentaryzacji różnice pomiędzy stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Z kolei pkt 109 stanowiska w sprawie inwentaryzacji zapasów precyzuje, że rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych dokonuje księgowy pod datą spisu, nie późniejszą niż ostatni dzień roku obrotowego, którego dotyczył spis z natury. Przy czym składniki zapasów o obniżonej przydatności wykazuje się w ewidencji księgowej odrębnie.
Ustalenia różnic dokonuje księgowy, przenosząc stany wynikające z ewidencji księgowej do arkuszy spisowych lub zestawień zbiorczych i porównując stany wykazane w arkuszach spisowych lub zestawieniach zbiorczych z danymi ewidencji księgowej. Następnie księgowy przenosi wynikające z porównania różnice do zestawienia różnic ilościowych i zestawienia różnic jakościowych. Sprawdzone i kompletne zestawienia różnic księgowy przekazuje przewodniczącemu komisji inwentaryzacyjnej, która określa sposób rozliczenia powstałych różnic i przedstawia kierownikowi jednostki propozycje sposobu ich rozliczenia. Jak wynika z pkt 95 stanowiska w sprawie inwentaryzacji zapasów, jako zestawienia różnic ilościowych i jakościowych można wykorzystać arkusze spisowe lub zestawienia zbiorcze. Z uwagi jednak na to, że różnic inwentaryzacyjnych jest mniej niż asortymentów zapasów, przeniesienie składników zapasów wykazujących różnice do zestawienia różnic ilościowych lub jakościowych ułatwia dalsze prace.
Sposób rozliczenia różnicy inwentaryzacyjnej zależy od jej istotności oraz przyczyn powstania. Różnice inwentaryzacyjne mogą mieć charakter różnic pozornych powstałych w wyniku błędów w ewidencji przychodów lub rozchodów albo popełnionych w trakcie inwentaryzacji bądź różnic ilościowych w postaci niedoborów lub nadwyżek lub różnic jakościowych (szkód), spowodowanych obniżeniem przydatności gospodarczej danego składnika zapasów.
Szkody mają charakter podobny do niedoborów. Nie są to jednak różnice ilościowe, a jakościowe. Oznacza to, że w tym przypadku ilościowo stan ewidencyjny jest zgodny z ustalonym w drodze inwentaryzacji. Szkody mogą być spowodowane pełną lub częściową utratą przez składnik zapasów pierwotnej przydatności gospodarczej (wartości użytkowej lub handlowej) w wyniku oddziaływania czynników natury. Mogą więc mieć one charakter utraty cech fizycznych (np. uszkodzenie, zniszczenie, przeterminowanie) lub/i cech ekonomicznych (np. zmiana mody, postęp techniczno-technologiczny).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|