Rozliczenie różnic powstałych w wyniku inwentaryzacji w drodze weryfikacji
Inwentaryzacja w drodze weryfikacji dotyczy tych składników aktywów i pasywów, których z różnych przyczyn nie można zinwentaryzować drogą spisu z natury lub poprzez uzgodnienie sald. Drogą weryfikacji inwentaryzuje się m.in. środki trwałe, do których dostęp jest znacznie utrudniony, grunty oraz prawa zakwalifikowane do nieruchomości, należności sporne i wątpliwe, należności i zobowiązania wobec osób nieprowadzących ksiąg rachunkowych, z tytułów publicznoprawnych, materiały w drodze, dostawy niefakturowane, środki pieniężne w drodze, kapitały i fundusze własne, rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów, rezerwy, odpisy aktualizujące aktywów, salda kont pozabilansowych. Inwentaryzacji drogą weryfikacji poddaje się również nieobjęte w danym roku obowiązkiem spisu z natury środki trwałe, maszyny i urządzenia zaliczone do środków trwałych w budowie, zapasy materiałów, towarów oraz produktów gotowych i półproduktów znajdujących się na strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową oraz inne aktywa, które należało zinwentaryzować drogą spisu z natury lub potwierdzenia sald, lecz z pewnych uzasadnionych przyczyn nie było to możliwe.
Weryfikacja ma na celu sprawdzenie poprawności i realności każdego salda podlegającego temu rodzajowi inwentaryzacji i porównaniu tego salda (kredytowego lub debetowego) z dokumentami, które stanowiły podstawę zapisów na kontach księgowych oraz ze stanem faktycznym. Inwentaryzacja w drodze weryfikacji prowadzi do urealnienia sald wykazanych w księgach rachunkowych, poprzez usunięcie tych nieprawidłowych bądź tzw. martwych sald.
W praktyce inwentaryzację w drodze weryfikacji przeprowadza dział księgowości. Wyznaczeni do tego pracownicy porównują zapisy na kontach księgowych z dowodami księgowymi oraz porównują zgodność sald z treścią dowodów księgowych, sprawdzają kwoty, oceniają również realność i prawidłowość wyceny. Często dział księgowości musi korzystać z pomocy specjalistów z innych działów, aby ocenić np. stan środków trwałych trudno dostępnych, środków trwałych w budowie, przydatność niektórych praw zaliczanych do wartości niematerialnych i prawnych, przy ocenie skomplikowanych umów handlowych, czy ocenie stanu roszczeń spornych.
W wyniku przeprowadzonej weryfikacji aktywów i pasywów może wystąpić potrzeba dokonania korekt. Stwierdzone różnice inwentaryzacyjne mogą wymagać przeksięgowań między kontami, a niekiedy odniesienia różnicy na przychody lub koszty.
Przykład Spółka posiada środek trwały - nieruchomość ujętą na koncie 01 "Środki trwałe", dotychczas wykorzystywaną w swojej działalności gospodarczej. W wyniku weryfikacji środków trwałych przeprowadzonej według stanu na 31 grudnia 202X r. okazało się, że nieruchomość została przeznaczona w październiku 202X r. na wynajem i wymaga przeksięgowania na konto 04 "Inwestycje w nieruchomości i prawa". |
Przykład Spółka z o.o. otrzymała środek trwały w drodze darowizny. Na podstawie art. 41 ustawy o rachunkowości wprowadziła ten środek trwały do ewidencji, zapisem: - Wn konto 01 "Środki trwałe", Kwotę ujętą na koncie 84 spółka rozlicza stopniowo, zwiększając pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych, zapisem: - Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów", Przeprowadzono inwentaryzację salda konta 84 w drodze weryfikacji, w wyniku której okazało się, że na koncie tym figuruje kwota dotycząca środka trwałego, który już został sprzedany 26 listopada 202X r. W związku z tym spółka pozostałe (niewyksięgowane) saldo Ma na koncie 84 odniosła na konto 76-0, zapisem: Wn konto 84, Ma konto 76-0. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|