Faktury prognozujące zużycie mediów
Otrzymałem we wrześniu 2021 r. wystawione w tym miesiącu faktury prognozujące zużycie energii elektrycznej na październik, listopad i grudzień 2021 r. Koszty w księdze ujmuję zgodnie z tzw. metodą uproszczoną. Czy powinienem wpisać koszt z tych faktur do księgi za wrzesień 2021 r. pod datą wystawienia, czy należy poczekać z ujęciem kosztu na ostateczne rozliczenie tych faktur prognoz?
Faktury prognozy dotyczące zużycia energii elektrycznej zawierają szacunkowe kwoty ustalone na podstawie danych z poprzednich okresów rozliczeniowych. Po upływie przyjętego okresu rozliczeniowego, kiedy znana jest faktyczna kwota zużycia, dokonywane jest ostateczne rozliczenie kosztów zużycia energii.
Mimo że faktury prognozy zawierają szacunkowe kwoty, które należy wpłacać dostawcy energii i które zostaną ostatecznie rozliczone w późniejszym okresie, nie należy ich traktować jak faktur zaliczkowych. Zaliczki mają niedefinitywny charakter ze względu na możliwość zwrotu wpłaconej kwoty przed terminem zrealizowania dostawy towaru czy wykonania usług. Dostawa energii następuje bieżąco i powstaje z tego tytułu zobowiązanie wymagalne w określonym terminie, jedynie ze względu na specyfikę tych dostaw koszty są wstępnie ustalane na podstawie zużycia z poprzednich okresów, a potem rozliczane. Wpłaty wnoszone na poczet kosztów zużycia mediów mają charakter definitywny i mogą zostać zaliczone na ogólnych zasadach do kosztów uzyskania przychodów.
W księdze podatkowej, w której koszty ujmowane są zgodnie z metodą uproszczoną, o której mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof, wpisuje się je zasadniczo w dacie poniesienia. W przypadku podatników prowadzących księgę podatkową metodą uproszczoną za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o pdof). Wystawione i otrzymane we wrześniu 2021 r. faktury prognozy za dostawę energii elektrycznej należy więc wpisać do księgi podatkowej za ten miesiąc, pod datą ich wystawienia, w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Gdy po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego podatnik otrzyma rozliczenie faktur prognoz, to odpowiednio skoryguje (zmniejszy lub zwiększy) koszty podatkowe. Warto podkreślić, że korekta kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu nie jest wynikiem popełnionego pierwotnie błędu czy omyłki, a wynika ze specyfiki rozliczania kosztów zużycia energii. Jak stanowi art. 22 ust. 7c ustawy o pdof, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Korekty kosztów zużycia energii ujętych w księdze w dacie wystawienia faktur prognoz należy więc dokonać w miesiącu otrzymania faktury rozliczeniowej.
Przykład Podatnik prowadzący księgę podatkową metodą uproszczoną otrzymał w dniu 3 września 2021 r. faktury prognozy zużycia energii na ostatni kwartał 2021 r. Wszystkie zostały wystawione w dniu 1 września 2021 r., jednak na każdej figuruje inny miesiąc sprzedaży oraz inny okres, którego dotyczy szacunek (od października do grudnia 2021 r.). Podatnik wpisał koszty z faktur do kolumny 13 "Pozostałe wydatki" księgi za wrzesień 2021 r. w odrębnych wierszach pod datą 1 września 2021 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|