Ewidencja wynagrodzenia z umowy o dzieło
Dochód z prowadzonej działalności usługowej rozliczam na podstawie księgi podatkowej. W tym miesiącu po raz pierwszy zawarłem umowę o dzieło z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. W której kolumnie księgi i pod jaką datą powinienem ujmować kwotę wynagrodzenia wypłacaną z tego tytułu?
Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło należy ujmować w księdze podatkowej pod datą jego wypłaty w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze".
Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych m.in. w art. 13 pkt 2 i 4-9 tej ustawy. Zalicza się do nich wypłaty, świadczenia i inne należności z tytułu umów cywilnoprawnych, czyli np. z tytułu umowy o dzieło. W związku z tym wynagrodzenie za realizację umowy o dzieło w księdze podatkowej ujmuje się dopiero w dacie jego wypłaty. Data podpisania tej umowy ani data wystawienia rachunku do niej nie mają wpływu na moment ujęcia kosztu w księdze.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło wpisuje się do księgi podatkowej w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" w wartości brutto. Zgodnie z pkt 12 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna ta przeznaczona jest nie tylko do wpisywania wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom, ale również wynagrodzeń wypłacanych osobom z tytułu umów zlecenia i o dzieło. Podstawą dokonania zapisu w księdze może być wyciąg bankowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|