Koszty poniesione w związku z wytworzeniem wyrobów gotowych
Rozpoczynam prowadzenie księgi podatkowej. Jak należy wyceniać i w której kolumnie księgi ujmować wartość wykonanych własnoręcznie wyrobów, które będę sprzedawać?
Wyroby nie podlegają odrębnej ewidencji w księdze podatkowej. W księdze ujmuje się natomiast w odpowiednich kolumnach koszty związane z ich wytworzeniem.
Zgodnie z definicją zawartą w § 3 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane. W księdze podatkowej nie ma odrębnej kolumny przeznaczonej do ewidencji wyrobów gotowych. Natomiast ewidencjonuje się w niej:
- wartość zakupionych materiałów podstawowych i pomocniczych zużytych do wykonania wyrobów (kolumna 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu"); przy czym trzeba pamiętać, że jeśli na potrzeby wytworzenia produktu albo w celu realizacji usługi podatnik nabywa usługi świadczone przez podwykonawców, które stają się częścią składową wyrobu gotowego, w tym usługi, lub pozostają z nim w ścisłym związku, albo bezpośrednio oddają mu swoje właściwości, kwalifikuje je także jako materiały (surowce) podstawowe lub materiały pomocnicze - bowiem według odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 28 lutego 2017 r. na pytanie naszego Wydawnictwa: "(...) podatnicy prowadzący działalność produkcyjną i usługową zakupione usługi podwykonawców stanowiące główny element wyrobu gotowego (wykonanej usługi) powinni wpisywać w kolumnie 10 (...) podatkowej księgi przychodów i rozchodów",
- koszty uboczne zakupu materiałów i towarów (kolumna 11 "Koszty uboczne zakupu" - tu: np. koszty transportu, wyładunku),
- pozostałe koszty związane z wytworzeniem wyrobów (kolumna 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" - np. wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy wytwarzaniu wyrobów, kolumna 13 "Pozostałe wydatki" - np. finansowane przez pracodawcę składki ZUS pracowników zatrudnionych przy wytwarzaniu wyrobów).
Koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, z wykonaniem usług lub pozyskaniem kopalin, z wyłączeniem kosztów sprzedaży, stanowią koszt wytworzenia wyrobów, według którego wycenia się niesprzedane wyroby w sporządzonym spisie z natury (§ 26 ust. 1 i ust. 3 oraz § 3 pkt 4 rozporządzenia).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|