Przecena towarów poniżej ceny zakupu
Dokonaliśmy przeceny towarów handlowych zalegających w magazynach, żeby je sprzedać. Cenę sprzedaży obniżyliśmy o 60% i jest teraz niższa od ceny zakupu. Czy to oznacza, że różnicę między ceną sprzedaży towarów po przecenie i ceną ich zakupu powinniśmy wyksięgować z kosztów w księdze podatkowej (z kolumny 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen ich zakupu")?
NIE. Przecena towarów nie powoduje potrzeby korekty w księdze podatkowej kosztów uzyskania przychodów związanych z ich zakupem.
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wydatki poniesione na zakup towarów handlowych ujmują w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Wpisu tego dokonują zasadniczo w dacie wystawienia dowodu zakupu.
Przychód ze sprzedaży towarów handlowych ujmuje się w kolumnie 7 księgi "Wartość sprzedanych towarów i usług". Cena sprzedaży towarów ma zapewnić pokrycie kosztów własnych zakupu i zrealizowanie marży handlowej, co pozwala uzyskać zysk na transakcji sprzedaży towarów.
Przecena towarów skutkuje tym, że podatnik rezygnuje z części lub całości marży, a niekiedy nawet sprzedaje towary poniżej ceny ich zakupu, ponosząc stratę na tej sprzedaży. W wyniku przeceny podatnicy nie osiągają przychodów z działalności gospodarczej w wysokości zamierzonej, jednak takie działanie nie powoduje obowiązku obniżenia kosztów poniesionych na zakup takich towarów.
Zatem w wyniku sprzedaży towarów w obniżonej cenie podatnik uzyska niższy przychód z ich sprzedaży, który podlega ujęciu w kolumnie 7 księgi. Cena zakupu towarów pozostaje bez zmian, więc koszt zakupu wpisany do kolumny 10 nie podlega żadnej korekcie. W sytuacji opisanej w pytaniu w związku z ustaleniem ceny sprzedaży po przecenie niższej niż cena zakupu towarów nie należy więc pomniejszać kosztu zakupu towarów. Strata będąca skutkiem ekonomicznym sprzedaży towarów poniżej ceny ich zakupu nie podlega odrębnej ewidencji w księdze podatkowej (ujmuje się w niej koszt zakupu i przychód ze sprzedaży towarów "składające się" na tę stratę).
Dla celów dowodowych na okoliczność przeceny towarów sporządza się protokół obniżki ceny. Protokół ten powinien zawierać cenę zakupu towarów, dotychczasową cenę sprzedaży, cenę sprzedaży po dokonaniu obniżki oraz przyczynę dokonania obniżki. Numer protokołu można wpisać w kolumnie 17 "Uwagi" w wierszu, w którym będzie ujęty przychód ze sprzedaży towarów.
Przykład Podatnik prowadzący sklep nabył w 2020 r. towary za jednostkową cenę zakupu 50 zł/szt. Koszt zakupu tych towarów wpisał w kolumnie 10 księgi podatkowej "Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu" na podstawie faktury zakupu. Niesprzedane towary wykazał w remanencie na koniec 2020 r. będącym jednocześnie remanentem na początek 2021 r. W związku z problemem ze zbyciem towarów podatnik dokonał ich przeceny do 30 zł/szt. Na okoliczność przeceny sporządził protokół. Przychód ze sprzedaży towarów podatnik wpisze w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług", a w kolumnie 17 "Uwagi", w tym samym wierszu co przychód, wpisze numer protokołu przeceny. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|