Ujawnienie środka trwałego sfinansowanego dotacją
W lipcu 2021 r. okresowa inwentaryzacja środków trwałych wykazała, że spółka z o.o. do ewidencji bilansowej nie wprowadziła oddanego do używania w lutym 2021 r. środka trwałego (specjalistycznego urządzenia), którego zakup w 50% sfinansowano dotacją. Jego wartość netto wynikającą z faktury zakupu odniesiono na konto 08 "Środki trwałe w budowie", a otrzymaną w lutym 2021 r. dotację ujęto na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Jak ująć w księgach rachunkowych ujawnienie tego środka trwałego?
Stwierdzenie nadwyżki środka trwałego podczas inwentaryzacji, czyli ujawnienie środka trwałego jest szczególnym przypadkiem pozyskania środka trwałego. Jak wynika z pkt 6.30 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (Dz. Urz. MRiF z 2017 r. poz. 105), jeżeli jednostka ustali, że środek trwały jest użytkowany bez udokumentowania, stanowiąc w ewidencji środek trwały w budowie, wówczas uznaje go, nadaje mu cechy obiektu inwentarzowego i ujmuje w wartości początkowej, jaką ten składnik aktywów miałby, gdyby był poprawnie wprowadzony do ewidencji księgowej środków trwałych. Wartość początkowa ujawnionego środka trwałego pomniejsza w tym przypadku koszty środków trwałych w budowie.
W przypadku Czytelników ujawniony środek trwały został częściowo sfinansowany dotacją, której kwotę zaliczono, na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Rozliczenie tej dotacji poprzez stopniowe zwiększanie pozostałych przychodów operacyjnych następuje równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych sfinansowanych dotacją.
U osób prawnych dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie m.in. środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, są wolne od podatku dochodowego (art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o pdop). W związku z tym w ewidencji analitycznej do konta 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" wskazane jest wyodrębnić przychody niepodlegające opodatkowaniu (PNP). Natomiast odpisu amortyzacyjnego od tej części wartości początkowej środka trwałego, która została sfinansowana dotacją, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o pdop). W analityce do konta kosztowego, na którym ujmowane są odpisy amortyzacyjne, wskazane jest więc wydzielenie kosztów podatkowych (KUP) i niepodatkowych (NKUP).
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|