Dofinansowanie z tarczy antykryzysowej a obowiązek badania sprawozdania finansowego
W 2020 r. spółka jawna zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych ze względu na wysokość przychodów otrzymała duże dofinansowanie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Jego wartość odniesiono do pozostałych przychodów operacyjnych. Czy przychody z tego tytułu należy uwzględnić ustalając obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2021 r. przez firmę audytorską?
Przy określaniu, czy spółka jawna ma obowiązek poddać swoje sprawozdanie finansowe badaniu przez firmę audytorską nie uwzględnia się pozostałych przychodów operacyjnych.
Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, badaniu podlegać będą sprawozdania finansowe za 2021 r. kontynuujących w 2022 r. działalność, m.in. spółek jawnych, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe (czyli 2020 r.), spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób (przeciętną liczbę zatrudnionych można określić np. na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - Dz. U. z 2009 r. nr 43, poz. 349),
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.
Wyrażone w euro wielkości trzeba przeliczyć na złote po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na dzień bilansowy przypadający 31 grudnia 2020 r.
Określając obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2021 r. bierze się pod uwagę wielkości osiągnięte w 2020 r. Przy czym uwzględnia się przychody netto (bez podatku VAT należnego), po pomniejszeniu o ewentualne zwroty, rabaty czy opusty, z tytułu sprzedaży towarów, sprzedaży produktów (i usług) oraz z operacji finansowych. W sytuacji gdy jednostka sporządza rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym, wartości przychodów netto ze sprzedaży nie powinna korygować o zmianę stanu produktów ani o koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki. Natomiast jeśli chodzi o przychody netto z operacji finansowych, uwzględnić trzeba m.in. nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi oraz zyski ze zbycia inwestycji innych niż inwestycje w nieruchomości i prawa.
Przy ustalaniu obowiązku badania sprawozdania nie bierze się pod uwagę przychodów ze sprzedaży materiałów ani pozostałych przychodów operacyjnych. W związku z tym otrzymanych w 2020 r. dofinansowań z tarczy antykryzysowej ujmowanych w pozostałych przychodach operacyjnych nie wlicza się do przychodów decydujących o obowiązku badania sprawozdania za 2021 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|