Udział w programie Polska Bezgotówkowa
Spółka z o.o. bierze udział w programie Polska Bezgotówkowa. Do spółki wpłynęła faktura za udostępnienie terminala płatniczego z adnotacją "Nie wymaga zapłaty - opłata sfinansowana ze środków PWOB przyznanych akceptantowi przez Fundację Polska Bezgotówkowa". Czy fakturę taką należy ujmować w księgach rachunkowych spółki? Jeśli tak, to czy jej wartość jednocześnie odnosi się do kosztów i wykazuje przychód?
Opłatę za udostępnienie terminala płatniczego, pomimo braku obowiązku jej zapłaty, w księgach rachunkowych spółki z o.o. należy odnieść w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Z kolei przyznane dofinansowanie trzeba zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych.
Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego (PWOB) Fundacji Polska Bezgotówkowa jest wspólną inicjatywą uczestników rynku usług płatniczych - Związku Banków Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych. Celem tego programu jest zniesienie kosztów dla przedsiębiorców w zakresie instalacji terminala płatniczego oraz kosztów jego użytkowania przez pierwsze 12 miesięcy od momentu zainstalowania. W ramach tego programu otrzymują oni dofinansowanie ze strony Fundacji Polska Bezgotówkowa polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz miesięcznych kosztów obsługi płatności bezgotówkowych.
Dla celów bilansowych takie dofinansowanie ujmuje się w ewidencji księgowej w pozostałych przychodach operacyjnych. Stanowi o tym art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości. Zatem wartość uzyskanego dofinansowania od Fundacji Polska Bezgotówkowa należy odnieść na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Dofinansowanie to jest rozliczane bezgotówkowo, spółka z o.o. nie uiszcza bowiem opłaty za udostępnienie terminala płatniczego. Można więc je ująć w księgach rachunkowych drugostronnie jako spłatę zobowiązania na koncie 21 "Rozrachunki z dostawcami". Wtedy ewidencja księgowa może przebiegać następującym zapisem:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Otrzymaną fakturę dokumentującą opłatę za udostępnienie terminala płatniczego należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych na zasadach ogólnych. Opłatę odnosi się do kosztów działalności operacyjnej. Ewidencja księgowa faktury może przebiegać zapisem:
a) kwota brutto zobowiązania
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
c) wartość netto opłaty
- Wn konto 40-2 "Usługi obce" lub konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|