Ewidencja księgowa dofinansowania z PFRON wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników
Uzyskujemy z PFRON dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Wpływa ono na rachunek bieżący firmy w miesiącu następującym po miesiącu, którego dotyczy dofinansowanie. Pod jaką datą należy kwotę tego dofinansowania zaliczyć do przychodów w księgach rachunkowych?
Kwotę należnego za dany miesiąc dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników z PFRON odnosi się w księgach rachunkowych do pozostałych przychodów operacyjnych pod datą jego naliczenia.
Ewidencji w księgach jednostki podlegają wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Tak wynika z zasady memoriału, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Dlatego dofinansowanie wynagrodzeń powinno zostać zaliczone do przychodów miesiąca, którego dotyczy. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje data faktycznego wpływu kwoty dofinansowania na rachunek bieżący jednostki.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki, w tym dofinansowanie z PFRON, zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych i ujmuje na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
W księgach rachunkowych naliczenie dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych można ująć zapisem:
- Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z PFRON),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Wpływ kwoty dofinansowania na rachunek bieżący jednostki, w oparciu o wyciąg bankowy, może być zaewidencjonowany zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z PFRON).
Przy czym dofinansowanie z PFRON wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych stanowi przychód podatkowy w dacie jego otrzymania. Tak stanowi art. 14 ust. 1i ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) i art. 12 ust. 3e ustawy o pdop (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.). W związku z tym w omawianej sytuacji przychód dla celów podatku dochodowego powstaje o miesiąc później niż dla celów bilansowych. Z tego powodu w księgach rachunkowych można wyodrębnić osobne konta analityczne do konta 76-0, na których oddzielnie będą ujmowane przychody podlegające opodatkowaniu (PP) oraz przychody niepodlegające opodatkowaniu (PNP). Wtedy naliczenie dofinansowania w miesiącu, za który jest ono należne, można odnosić na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" (w analityce: PNP). Potem w dacie wpływu kwoty dofinansowania na rachunek bieżący jednostki będzie ono podlegało przeksięgowaniu na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne" (w analityce: PP).
W przypadku gdy jednostka jest podatnikiem pdop i ustala podatek odroczony, na koniec roku obrotowego może mieć obowiązek utworzenia rezerwy na ten podatek. Rezerwę tę trzeba tworzyć, gdy podmiot nie korzysta z uproszczenia umożliwiającego nieustalanie podatku odroczonego w oparciu o art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości. Na przełomie roku w związku z tym, że dofinansowanie z PFRON dotyczące danego roku będzie stanowiło przychód bilansowy w bieżącym roku, a przychodem podatkowym będzie ono w roku następnym (ze względu na datę faktycznego wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy), wtedy jednostka może być zobowiązana do utworzenia rezerwy. Ewidencja księgowa tego zdarzenia może przebiegać następująco:
- Wn konto 87 "Podatek dochodowy od osób prawnych",
- Ma konto 83 "Rezerwy" (w analityce: Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|