Ujęcie w księgach rachunkowych zapłaty z użyciem bonów rozwojowych
Podpisaliśmy umowę na dofinansowanie szkoleń pracowników z instytucją działającą w regionie. Uzyskane dofinansowanie ma formę bonów rozwojowych, które przekazano nam drogą elektroniczną. Według umowy mamy obowiązek zapłaty wkładu własnego. Podmiot przeprowadzający szkolenia będzie wystawiał faktury na naszą firmę. Zostaną one opłacone otrzymanymi bonami. W jaki sposób rozliczyć w księgach rachunkowych otrzymanie bonów i ich zrealizowanie?
Otrzymane w postaci bonów rozwojowych, dofinansowanie szkoleń pracowników odnosi się do pozostałych przychodów operacyjnych w dacie otrzymania tych bonów drogą elektroniczną. Natomiast wkład własny jednostki można zaliczyć do kosztów działalności operacyjnej jednorazowo w dacie jego wpłaty, w oparciu o wyciąg bankowy. Trzeba mieć na uwadze, że jeśli wartość tego wkładu z punktu widzenia jednostki jest istotna, można rozliczać go w czasie jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Bony rozwojowe to elektroniczne dokumenty posiadające określoną wartość nominalną i okres ważności. Jednostka płaci bonem za udział w usłudze rozwojowej. Po zakończeniu usługi wykonawca wystawia fakturę i przekazuje bon do instytucji udzielającej wsparcia, która w zamian za bon płaci za usługę rozwojową usługodawcy (tu: organizatorowi szkoleń dla pracowników).
Dofinansowanie otrzymane w ramach bonów rozwojowych, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 30 ustawy o rachunkowości, stanowi dla jednostki przychód. Zgodnie z tym przepisem, za przychód uznaje się uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli. Jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. h) ustawy o rachunkowości przychody związane z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych, zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych.
Bony rozwojowe posiadają określoną wartość nominalną oraz okres ważności, w czasie którego przedsiębiorca może uregulować bonem zobowiązanie z tytułu wykonanej usługi szkoleniowej. W księgach rachunkowych uzyskane przez Czytelników dofinansowanie w formie bonów rozwojowych, można więc ująć w dacie ich otrzymania drogą elektroniczną następująco:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Bony rozwojowe),
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Natomiast uregulowanie zapłaty za szkolenie, dokonane bonami rozwojowymi, można zaewidencjonować zapisem:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Bony rozwojowe).
Czytelnicy, w ramach zawartej umowy dotyczącej dofinansowania w postaci bonów rozwojowych zobowiązali się do wpłaty wkładu własnego. Jego wartość, zdaniem redakcji, można zaliczyć w koszty działalności operacyjnej jednorazowo w dacie przekazania wkładu pieniężnego na rachunek bankowy instytucji, z którą podpisano umowę na dofinansowanie szkoleń, na podstawie wyciągu bankowego. Gdyby wpłacona kwota, w ocenie jednostki, miała istotną wartość, można ująć ją na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów" i odpisywać w koszty np. stosownie do wielkości świadczeń, czyli realizacji usług szkoleniowych (art. 39 ustawy o rachunkowości).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|