Analiza zdolności do kontynuowania działalności przed zatwierdzeniem sprawozdania
Trwająca wciąż pandemia COVID-19 wywiera negatywny wpływ na naszą działalność gospodarczą. Sporządziliśmy już sprawozdanie finansowe za 2020 r., ale nadal ważą się losy naszej jednostki. Na jaki dzień należy dokonać oceny założenia kontynuacji działalności?
Przy stosowaniu przyjętych zasad (polityki) rachunkowości przyjmuje się założenie, że jednostka będzie kontynuowała w dającej się przewidzieć przyszłości działalność w niezmniejszonym istotnie zakresie, bez postawienia jej w stan likwidacji lub upadłości, chyba że jest to niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym. Ustalając zdolność jednostki do kontynuowania działalności, kierownik jednostki uwzględnia wszystkie informacje dostępne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, dotyczące dającej się przewidzieć przyszłości, obejmującej okres nie krótszy niż jeden rok od dnia bilansowego. Tak stanowi zasada kontynuacji działalności sformułowana w art. 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
Z przepisu tego wynika, że brak kontynuacji działalności jest przede wszystkim konsekwencją postawienia jednostki w stan upadłości lub likwidacji. Na zaprzestanie kontynuacji działalności wpływ mogą mieć także np. poważne trudności płatnicze, brak popytu na sprzedawane produkty i towary, wycofanie się ze współpracy głównego odbiorcy lub dostawcy, brak porozumienia między właścicielami. O braku kontynuacji działalności może też przesądzić np. podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego lub zmiana formy prawnej jednostki nie stanowią przeszkody do uznania, że działalność będzie kontynuowana, co określa wprost art. 29 ust. 3 ustawy o rachunkowości.
Kierownik jednostki, deklarując jej zdolność do kontynuacji działalności, bierze pod uwagę wszystkie informacje dostępne na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, odnoszące się co najmniej do 12 kolejnych miesięcy po dniu bilansowym. W odniesieniu do sprawozdania finansowego za 2020 r. należy przeanalizować minimum okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Oceny kontynuacji działalności dokonuje się zasadniczo na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, przy czym wstępnej oceny należy dokonać już na dzień kończący rok obrotowy, aby nadać właściwy kierunek pracom związanym z zamknięciem ksiąg rachunkowych za ten rok. Ponadto, jak reguluje art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzyma informacje o zdarzeniach powodujących, że założenie kontynuowania przez nią działalności nie jest uzasadnione, powinna odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Zatem ocena zdolności do kontynuowania działalności dokonana na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego powinna być zweryfikowana przed zatwierdzeniem tego sprawozdania (por. art. 29 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
Oceny zdolności jednostki do kontynuowania działalności dokonuje kierownik jednostki.
Warto podkreślić, że występowanie znaczących niepewności co do zdolności jednostki do kontynuacji działalności nie jest wystarczającym powodem do odstąpienia od sporządzania sprawozdań finansowych przy założeniu kontynuacji działalności. Jednostka stosuje założenie o kontynuacji działalności dopóki nie staje się pewne, że nie będzie kontynuowała działalności w dającej się przewidzieć przyszłości obejmującej okres nie krótszy niż rok od dnia bilansowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|