Ustalanie okresu i stawki amortyzacji środków trwałych
Wartość początkową środków trwałych zmniejszają odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe dokonywane w celu uwzględnienia utraty ich wartości na skutek używania lub upływu czasu. Tak wynika z treści art. 31 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych uszczegóławia KSR nr 11. Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się drogą systematycznego, planowanego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie, nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości środka trwałego (por. art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości).
Ustalając stawkę i okres amortyzacji jednostka bierze pod uwagę okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego. Na jego określenie wpływają w szczególności:
- liczba zmian, na których pracuje środek trwały,
- tempo postępu techniczno-ekonomicznego,
- wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów albo innym właściwym miernikiem,
- prawne lub inne ograniczenia czasu używania środka trwałego,
- przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego.
Na podstawie pkt 4.11 KSR nr 11, okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego może być mierzony w sposób bezpośredni, tj. za pomocą jednostek czasu (np. miesięcy, lat), bądź w sposób pośredni - za pomocą jednostek miary potencjału użytkowego właściwego dla danego środka trwałego (np. liczba kilometrów, jaką może przejechać pojazd zgodnie z zakładanym czasem jego użytkowania, liczba odlewów, jakie można wykonać przy pomocy formy odlewniczej, liczba godzin pracy koparki, tony wydobytej kopaliny).
W świetle ustawy o rachunkowości na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Prawo bilansowe nie zawiera stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych grup środków trwałych oraz nie wyodrębnia konkretnych metod amortyzacji jakie należy stosować. Wybór metody amortyzacji należy do kierownika jednostki. W odniesieniu do poszczególnych grup, podgrup, rodzajów i obiektów inwentarzowych jednostka może stosować różne metody amortyzacji, przy czym zasady amortyzacji powinna zapisać w swojej polityce (zasadach) rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|