Rachunkowość jednostek handlowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 29 (1800) z dnia 12.04.2021
Utarg ze sprzedaży opłaconej kartami płatniczymi
W naszym sklepie klienci dokonują płatności kartami płatniczymi za zakupione u nas towary. Zapłaty te rozliczamy za pośrednictwem konta 24 "Pozostałe rozrachunki". Czy jest to prawidłowe? Na jakim koncie kosztów rodzajowych powinniśmy księgować pobieraną prowizję za obsługę terminala?
Jeśli klienci jednostki za sprzedane towary płacą za pomocą kart płatniczych, utarg opłacony takimi kartami można ujmować w księgach rachunkowych, w zależności od zapisów w polityce rachunkowości, w korespondencji z kontem 13-9 "Środki pieniężne w drodze" lub, tak jak w przypadku Czytelników, z kontem 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Należności uregulowane kartami).
Przychody ze sprzedaży opłaconej kartami płatniczymi są księgowane na zasadach ogólnych. Podstawą dokonania tych zapisów w księgach są raporty fiskalne (przy sprzedaży paragonowej) lub faktury sprzedaży (przy sprzedaży dokumentowanej fakturami).
Raport fiskalny dokumentujący dzienny utarg dotyczący sprzedanych towarów, za który zapłacono kartami płatniczymi, może być księgowany zapisem:
a) wartość utargu uregulowana kartami płatniczymi
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Należności uregulowane kartami) lub konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze",
b) VAT należny
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) wartość przychodu w cenach sprzedaży netto
- Ma konto 73-0 "Sprzedaż towarów".
Saldo na koncie 24 lub 13-9 podlega rozliczeniu w oparciu o wyciąg bankowy, na którym zarejestrowany jest wpływ środków pieniężnych z tytułu sprzedaży. Pod datą wpływu tych środków następuje księgowanie:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 24 lub konto 13-9.
W praktyce otrzymana na rachunek bankowy kwota najczęściej jest pomniejszona o prowizję za płatność kartami (o ile taka opłata jest naliczana). W księgach jej wartość odnosi się do kosztów działalności operacyjnej jednostki. Można ją księgować na koncie 40-2 "Usługi obce" i/lub koncie 55 "Koszty zarządu".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|