Rachunkowość jednostek handlowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 29 (1800) z dnia 12.04.2021
Likwidacja uszkodzonych towarów w księgach
W magazynie znajdowały się uszkodzone towary, które nie nadawały się do dalszej odsprzedaży, więc je zlikwidowaliśmy. W jaki sposób i w oparciu o jaki dokument powinniśmy zaewidencjonować ich likwidację w księgach rachunkowych?
Decyzję w sprawie likwidacji uszkodzonych towarów podejmuje kierownik jednostki. Podstawą do ujęcia w księgach rachunkowych ich zniszczenia jest protokół potwierdzający fizyczną likwidację towarów, sporządzony w oparciu o wniosek komisji likwidacyjnej zatwierdzony przez kierownika jednostki. Trzeba mieć na uwadze, że dokument ten musi spełniać wymogi przewidziane dla dowodu księgowego, które zostały określone w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Towary nienadające się do dalszej odsprzedaży, które podlegają likwidacji trzeba wyksięgować z ewidencji bilansowej, ponieważ nie spowodują one w przyszłości wpływu do jednostki korzyści ekonomicznych. Koszt tych towarów należy odnieść w ciężar konta 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Ewidencja dotycząca wartości likwidowanych towarów może przebiegać zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 33 "Towary".
Jeśli jednostka prowadzi ewidencję magazynową w cenach ewidencyjnych, np. w cenach sprzedaży brutto, to należy dokonać również wyksięgowania odchyleń z tytułu marży i VAT od tych cen z wykorzystaniem konta 34-2 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów".
Ewentualne wydatki związane z utylizacją towarów handlowych jednostka może odnieść również w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, zapisem: Wn konto 76-1, Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu" lub 21 "Rozrachunki z odbiorcami".
Przykład
Założenia Kierownik jednostki prowadzącej ewidencję magazynową towarów w cenach zakupu wydał decyzję dotyczącą likwidacji uszkodzonych towarów. Wartość likwidowanych towarów w cenach zakupu wyniosła 5.000 zł. Koszt likwidacji na podstawie faktury wyniósł 110,70 zł brutto (w tym VAT 20,70 zł). Księgowania
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" - Ma konto 33 "Towary" 2. Faktura dokumentująca koszt likwidacji towarów:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu" - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami"
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie" - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu"
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|