Rachunkowość jednostek handlowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 29 (1800) z dnia 12.04.2021
Uzyskanie rabatu po zakupie towarów
Ze względu na uregulowanie zobowiązania wobec dostawcy w określonym w umowie terminie uzyskaliśmy rabat na zakupione wcześniej towary. Rabat udokumentowano fakturą korygującą. Towary ewidencjonowane są w stałych cenach ewidencyjnych. Jak ująć w księgach fakturę korygującą, gdy część towarów objętych obniżką została sprzedana?
O kwotę uzyskanego rabatu, który zmniejsza cenę nabycia towarów, trzeba skorygować koszty zakupu towarów objętych tą obniżką. Dotyczy to zarówno towarów, które zostały sprzedane, jak i tych pozostających w magazynie. Ujęcie rabatu potransakcyjnego w księgach zależy od tego, jaka metoda wyceny towarów jest stosowana.
Jeśli towary objęte są ewidencją magazynową w toku ich składowania, można je ujmować na dzień ich nabycia według cen nabycia lub cen zakupu (o ile nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki) albo cen przyjętych do ewidencji (tj. stałych cen ewidencyjnych), z uwzględnieniem różnic między tymi cenami a rzeczywistymi cenami ich nabycia albo zakupu. Czytelnicy do ewidencji magazynowej towarów stosują stałe ceny ewidencyjne, więc ich wartość ujęta w księgach na koncie 33 "Towary" jest różna od ich wartości w rzeczywistych cenach zakupu (nabycia). Wówczas w księgach rachunkowych trzeba uwzględnić różnice pomiędzy cenami ewidencyjnymi towarów a rzeczywistymi cenami ich zakupu (nabycia). Stanowią one odchylenia od cen ewidencyjnych towarów. Ich wartość ujmuje się na osobnym koncie 34-2 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów".
Ceną nabycia, zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości, jest cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku VAT i podatku akcyzowego, powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Zatem uzyskanie rabatu wiąże się z obniżeniem ceny zakupionych towarów.
W księgach rachunkowych zapisów związanych z otrzymanym rabatem dokonuje się w oparciu o fakturę korygującą. Na jej podstawie wartość brutto uzyskanego rabatu można ująć następująco:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Gdy rabat dotyczy sprzedanych już towarów, to trzeba skorygować koszt sprzedanych towarów. Ewidencja księgowa korekty z tytułu uzyskanego rabatu może wówczas przebiegać zapisem:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 73-1 "Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)".
Z kolei jeśli objęte rabatem towary ujmowane w stałych cenach ewidencyjnych pozostają w magazynie, należy skorygować odchylenia od cen ewidencyjnych. Księgowanie to można ująć następująco:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 34-2 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|