Skutki kontroli celno-skarbowej za lata ubiegłe w księgach rachunkowych
W lutym 2021 r. w naszej firmie przeprowadzono kontrolę celno-skarbową w zakresie rozliczania VAT za 2019 r. W wyniku kontroli zakwestionowano kwotę VAT naliczonego. Jak ująć w księgach korektę VAT za lata ubiegłe?
W świetle art. 20 ustawy o rachunkowości do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Jeżeli kontrolę przeprowadzono w 2021 r., to znaczy, że okresem sprawozdawczym, o którym mowa wyżej, jest 2021 r. Oznacza to, że skutki przeprowadzonej w jednostce kontroli celno-skarbowej jednostka powinna wprowadzić do ksiąg rachunkowych 2021 r. |
Jak wynika z pytania kontrola dotyczyła 2019 r., zatem przy ujęciu skutków tej kontroli w księgach rachunkowych należy uwzględnić przepisy art. 54 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi, iż skutki błędów popełnionych w poprzednich latach obrotowych, które zostały wykryte już po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, ujmuje się w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, w którym je ujawniono (por. art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Jednocześnie, w sytuacji gdy stwierdzoną nieprawidłowość można zakwalifikować do błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za lata poprzednie za spełniające wymagania art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (tj. rzetelnie i jasno przedstawiającego sytuację majątkową i finansową jednostki oraz wynik finansowy jednostki), kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu należy odnieść na kapitał (fundusz) własny i wykazać jako zysk (stratę) z lat ubiegłych (por. art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości).
Ewidencja księgowa skutków kontroli celno-skarbowej 1. Korekta VAT naliczonego niesłusznie odliczonego w latach ubiegłych: a) kwota VAT naliczonego niesłusznie odliczona jest nieistotna: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", b) kwota VAT naliczonego niesłusznie odliczona jest istotna: - Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", |
Przypominamy, że na mocy art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 505 ze zm.), kontrolowanemu przysługuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej uprawnienie do skorygowania deklaracji w zakresie objętym tą kontrolą. Korekta deklaracji złożona po upływie tego terminu, a przed zakończeniem kontroli celno-skarbowej nie wywołuje skutków prawnych. Ponadto zgodnie z art. 82 ust. 3 ww. ustawy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyniku kontroli kontrolowany może skorygować w zakresie objętym kontrolą celno-skarbową uprzednio złożoną deklarację podatkową. Korekta deklaracji złożona po upływie tego terminu, a przed doręczeniem postanowienia, o którym mowa w art. 83 ust. 3 ww. ustawy (czyli postanowienia o przekształceniu kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe, na które nie służy zażalenie), nie wywołuje skutków prawnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|