Nota odsetkowa dotycząca roku, za który sprawozdanie jest już zatwierdzone
W 2020 r. nie zaksięgowaliśmy noty odsetkowej otrzymanej od dostawcy. Sprawozdanie finansowe za 2020 r. jest już zatwierdzone. Jak skorygować taki błąd?
Jeżeli w bieżącym roku obrotowym jednostka stwierdziła popełnienie błędu w poprzednim roku obrotowym, za który sprawozdanie finansowe jest już zatwierdzone, to skutki tego błędu powinna ująć w księgach rachunkowych bieżącego roku, tj. roku, w którym otrzymała informacje o tym błędzie. |
W przypadku gdy jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, to ich skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała. Powyższe wynika z treści art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości oraz z objaśnień szczegółowych w tym zakresie zawartych w pkt 6.7 KSR nr 7. Z kolei w myśl art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości, gdy w danym roku obrotowym jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za rzetelnie i jasno przedstawiającego sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (stratę) z lat ubiegłych.
Jeśli zatem w 2021 r., po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2020 r., jednostka stwierdzi, że popełniła błąd w poprzednich latach obrotowych, to skutki korekty tego błędu ujmie na bieżąco, tj. w księgach rachunkowych 2021 r. Z kolei sposób ich ewidencji będzie zależał od istotności błędu. Skutki zdarzeń mających istotny wpływ na sprawozdanie finansowe należy bowiem księgować przez konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", jako zysk/stratę z lat ubiegłych. Jeżeli natomiast błąd popełniony w poprzednich latach obrotowych jednostka uzna za nieistotny, to skutki takiego błędu wpływają odpowiednio na zysk lub stratę netto bieżącego roku obrotowego lub inną pozycję kapitałów (funduszy) własnych, gdy wynika to z odrębnych przepisów.
Ewidencja księgowa korekty błędu z lat poprzednich, polegającego 1. PK - korekta błędu, gdy jest on dla jednostki istotny: - Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego", 2. PK - korekta błędu, gdy jest on dla jednostki nieistotny: - Wn konto 75-1 "Koszty finansowe", |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|