Ujęcie w księgach skutków pożaru części zakładu
W styczniu 2021 r. w wyniku pożaru uległa zniszczeniu ważna część naszego zakładu produkcyjnego. Czy skutki tego zdarzenia powinniśmy ująć w księgach rachunkowych 2020 r.?
Zdarzenie losowe, które wystąpiło po dniu bilansowym, takie jak np. pożar, powodujący uszkodzenie ważnego zakładu jednostki, zalicza się do zdarzeń wskazujących na stan zaistniały po dniu bilansowym. Jest to zatem zdarzenie, które nie wymaga dokonania korekty w księgach rachunkowych roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe. Jeśli jednak zdarzenie to jest istotne dla użytkowników sprawozdania finansowego, to należy dokładnie opisać je w informacji dodatkowej do tego sprawozdania. Istotne zdarzenie losowe, które wystąpi po dniu bilansowym, ma bowiem wpływ na dalszą działalność jednostki. |
Zdarzenia losowe to zdarzenia, które występują nagle i są niezależne od woli jednostki. Wyrządzają szkody w składnikach majątku i spowodowane są zwykle siłami natury, takimi jak np. wichury, ulewne deszcze, trzęsienia ziemi, gradobicia. Do zdarzeń losowych zalicza się także m.in. pożary, eksplozje gazu, zalania na skutek awarii, kradzieże z włamaniem. Zdarzenia losowe to zarówno poniesione straty, jak i otrzymane odszkodowania od ubezpieczyciela.
Skutki zdarzeń losowych ujmuje się w księgach rachunkowych w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych i na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. Nie dotyczą one bowiem bezpośrednio działalności operacyjnej jednostki i nie są związane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. i ustawy o rachunkowości). Koszty i przychody odnoszące się do zdarzeń losowych ewidencjonuje się na kontach 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" i 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Zaleca się, aby w obrębie tych kont utworzyć konta analityczne dotyczące poszczególnych zdarzeń losowych. Ułatwi to wykazanie w sprawozdaniu finansowym - w dodatkowych informacjach i objaśnieniach - kwoty i charakteru wszystkich pozycji przychodów lub kosztów o nadzwyczajnej wartości lub które wystąpiły incydentalnie.
Z art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy (tak jak u jednostki, o której mowa w pytaniu), to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|