Ocena potrzeby przeprowadzania procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów
Z pkt 4.1 KSR nr 4 wynika, że nie rzadziej niż na każdy dzień bilansowy jednostka ustala, czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia procedury ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości - zarówno w odniesieniu do aktywów wykorzystywanych do działalności operacyjnej, jak i inwestycji, bez względu na to, czy są one dostępne do użytkowania (tzn. gotowe, przystosowane już do użytkowania), czy jeszcze nie. Pomocne w tym sprawdzeniu jest badanie okoliczności ustalanych na podstawie zewnętrznych i wewnętrznych źródeł informacji. Badanie potrzeby przeprowadzenia procedury aktualizacji wyceny aktywów oparte na okolicznościach ustalanych na podstawie zewnętrznych i wewnętrznych źródeł informacji polega na rozpatrzeniu co najmniej kwestii wymienionych w pkt 4.2 i 4.3 KSR nr 4. Badania te służą ustaleniu aktywów, których zdolność do przynoszenia korzyści ekonomicznych ulegnie w przyszłości najprawdopodobniej zmianie na gorsze w stosunku do pierwotnych planów towarzyszących ich pozyskaniu (nabyciu lub wytworzeniu). Przy przeprowadzaniu tych badań konieczny jest profesjonalny osąd obserwowanych okoliczności, także innych, niż wymienione w pkt 4.2 i 4.3 KSR nr 4.
W przypadku gdy na dany dzień bilansowy nie występuje żadna z okoliczności wskazujących na potrzebę przeprowadzania procedury aktualizacji wyceny aktywów, jednostka - na podstawie pkt 4.5 KSR nr 4 - wycenia na dzień bilansowy:
- aktywa wyceniane zgodnie z ustawą o rachunkowości lub rozporządzeniem w sprawie instrumentów finansowych w wartości rynkowej, godziwej, ustalonej metodą praw własności lub w skorygowanej cenie nabycia - w tych wartościach,
- pozostałe aktywa - w ich wartości netto wynikającej z ksiąg rachunkowych na dzień bilansowy, z uwzględnieniem w przypadku aktywów opiewających na waluty obce ich aktualnego na dzień bilansowy kursu.
Natomiast jeśli jednostka uzna, że na dany dzień bilansowy występuje jedna lub więcej okoliczności, o których mowa w pkt 4.2 i 4.3 KSR nr 4, to przeprowadza dalsze etapy procedury aktualizacji wyceny aktywów wobec prawdopodobnej utraty przez nie wartości.
Należy pamiętać, że ponowną ocenę potrzeby przeprowadzenia procedury aktualizacji wyceny aktywów wobec utraty przez nie wartości przeprowadza się nie później niż na kolejny dzień bilansowy w analogiczny sposób, obejmując nią ponownie wszystkie aktywa jednostki. Podczas kolejnych analiz szczególnej uwagi wymagają te aktywa, których wartość była już w okresach wcześniejszych korygowana o odpisy aktualizujące, oraz te, których wartość jest najbardziej wrażliwa na wystąpienie okoliczności wymienionych w pkt 4.2 i 4.3 KSR nr 4 (por. pkt 4.6-4.7 KSR nr 4).
Przykład
Na koniec roku obrotowego w spółce z o.o. stwierdzono, że wydatki przewidziane w planie finansowym na kolejne lata, dotyczące użytkowania budynku przeznaczonego na wynajem (będącego najważniejszym składnikiem inwestycji), są znacznie wyższe niż kwoty pierwotnie zaplanowane. Ponadto stwierdzono, że po podsumowaniu wyników eksploatacji budynku za bieżący okres uzyskany wynik jest znacznie niższy od tego, którego oczekiwano w tym okresie. Powyższe fakty uznano za dowody, które mogą wystarczająco świadczyć o poważnej zmianie uwarunkowań towarzyszących eksploatacji budynku i z tego powodu uznano za zasadne przeprowadzenie procedury aktualizacji wyceny aktywów wobec podejrzenia utraty przez budynek wartości. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|