Ustalanie podatku odroczonego
Spółka z o.o. po raz pierwszy na koniec 2020 r. będzie sporządzała sprawozdanie finansowe. Czy jest ona zobowiązana ustalać aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego?
Po spełnieniu określonych warunków spółka z o.o. może odstąpić od ustalania na koniec roku odroczonego podatku dochodowego.
Odroczony podatek dochodowy ustalają jedynie jednostki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Powstaje on na skutek przejściowych różnic pomiędzy wynikiem finansowym brutto a dochodem do opodatkowania. Odroczony podatek dochodowy jest ustalany tylko na koniec roku obrotowego i w trakcie roku nie jest on księgowany.
Nie wszystkie jednostki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązane są do ustalania i prezentacji odroczonego podatku dochodowego. Obecnie odstąpić od ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego mogą generalnie jednostki, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
1) 25.500.000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
2) 51.000.000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
3) 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Stanowi o tym art. 37 ust. 10 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.). Przy czym uproszczenia tego nie mogą stosować jednostki wskazane w art. 3 ust. 1e pkt 1-6 ustawy o rachunkowości.
Decydując o nietworzeniu aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, należy przede wszystkim mieć na uwadze zasadę istotności oraz współmierności przychodów i kosztów, a także zapewnić kompletność kosztów. Rezygnując z ustalania odroczonego podatku dochodowego trzeba pamiętać, że stosowane w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości uproszczenie nie może wywierać istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki (art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości). Co roku należy zweryfikować zasadność stosowania uproszczenia w tym zakresie.
Wyboru w kwestii ustalania lub nieustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego dokonuje kierownik jednostki. Przyjęte rozwiązanie należy zawrzeć w dokumentacji opisującej zasady (politykę) rachunkowości jednostki, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|