Sprawozdanie finansowe dla jednostek pozarządowych
Sprawozdanie finansowe według załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości jest przeznaczone dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm.), z wyjątkiem spółek kapitałowych oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy.
Podmioty te mogą także sporządzać sprawozdanie finansowe zgodnie ze wzorem z załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Wyboru wzoru załącznika dokonuje kierownik jednostki. Natomiast podmioty te nie mogą sporządzać sprawozdań finansowych według załącznika nr 4 do ustawy dla jednostek mikro ani załącznika nr 5 do ustawy dla jednostek małych, gdyż zostały wyłączone z możliwości przyjęcia statusu takich jednostek (art. 3 ust. 1e pkt 8 ustawy o rachunkowości).
Zakres informacyjny sprawozdania finansowego dla m.in. organizacji pozarządowych określony w załączniku nr 6 do ustawy o rachunkowości wskazuje, że w jego skład wchodzą:
1) wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
2) bilans,
3) rachunek zysków i strat,
4) informacja dodatkowa.
Jeżeli sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej podlega badaniu przez biegłego rewidenta na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, to dodatkowo sporządza się rachunek przepływów pieniężnych i zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym w postaci przewidzianej w załączniku nr 1 do ustawy.
Bilans
W aktywach bilansu sporządzonego według załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości prezentuje się w pozycji:
- A "Aktywa trwałe": A.I "Wartości niematerialne i prawne", A.II "Rzeczowe aktywa trwałe", A.III "Należności długoterminowe", A.IV "Inwestycje długoterminowe", A.V "Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe",
- B "Aktywa obrotowe": B.I "Zapasy", B.II "Należności krótkoterminowe", B.III "Inwestycje krótkoterminowe", B.IV "Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe",
- C "Należne wpłaty na fundusz statutowy".
Z kolei w pasywach takiego bilansu wykazuje się w pozycji:
- A "Fundusz własny": A.I "Fundusz statutowy", A.II "Pozostałe fundusze", A.III "Zysk (stratę) z lat ubiegłych", A.IV "Zysk (stratę) netto",
- B "Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania": B.I "Rezerwy na zobowiązania", B.II "Zobowiązania długoterminowe", B.III "Zobowiązania krótkoterminowe", B.IV "Rozliczenia międzyokresowe".
Rachunek zysków i strat
W rachunku zysków i strat według wzoru z załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości w osobnych pozycjach prezentowane są efekty działalności statutowej i administracyjnej. Jest on sporządzany zgodnie z regułami stosowanymi w przypadku kalkulacyjnego rachunku zysków i strat, czyli z podziałem na rodzaje działalności organizacji pozarządowej. Zostały w nim wyodrębnione następujące przychody i koszty:
- przychody i koszty z nieodpłatnej działalności pożytku publicznego,
- przychody i koszty z odpłatnej działalności pożytku publicznego,
- przychody i koszty pozostałej działalności statutowej.
Taki sposób przedstawienia tych przychodów i kosztów wymaga odpowiedniego dostosowania zakładowego planu kont do ich prezentacji w rachunku zysków i strat. W pozostałych pozycjach rachunku wykazuje się przychody i koszty z działalności gospodarczej, koszty ogólnego zarządu, pozostałe przychody i koszty operacyjne oraz przychody i koszty finansowe.
Informacja dodatkowa
Informacja dodatkowa według załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości powinna zawierać przede wszystkim informacje przedstawione w ramce.
W informacji dodatkowej sporządzonej według załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości w szczególności należy zawrzeć:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|