Rachunek zysków i strat jednostki mikro
W tym roku po raz pierwszy będziemy sporządzali uproszczone sprawozdanie finansowe dla jednostki mikro (dotychczas przygotowywaliśmy sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości). Z jaką szczegółowością należy przygotować rachunek zysków i strat przeznaczony dla jednostek mikro (załącznik nr 4 do ustawy o rachunkowości)?
Uproszczona forma rachunku zysków i strat jednostki mikro sprowadza się do tego, że pozycje przedstawiają skumulowane dane w stosunku do wzoru podstawowego rachunku zysków i strat zawartego w załączniku nr 1 do ustawy. Trzeba podkreślić, że mniejsza szczegółowość danych wykazywanych w uproszczonym rachunku zysków i strat nie zmienia faktu, że metodyka jego sporządzania i treść ekonomiczna poszczególnych pozycji pozostaje taka sama jak we wzorze podstawowym.
Jednostkami mikro są jednostki, które spełniają warunki określone w art. 3 ust. 1a lub ust. 1b ustawy o rachunkowości. Zakres informacyjny rachunku zysków i strat dla jednostek mikro określony został w załączniku nr 4 do ustawy o rachunkowości. Jest to wariant porównawczy. Jego poszczególne pozycje są następujące:
- A Przychody podstawowej działalności operacyjnej i zrównane z nimi, w tym zmiana stanu produktów (zwiększenie - wartość dodatnia, zmniejszenie - wartość ujemna)
- B Koszty podstawowej działalności operacyjnej:
I. Amortyzacja
II. Zużycie materiałów i energii
III. Wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
IV. Pozostałe koszty
- C Pozostałe przychody i zyski, w tym aktualizacja wartości aktywów
- D Pozostałe koszty i straty, w tym aktualizacja wartości aktywów
- E Podatek dochodowy
- F Zysk/strata netto (A-B+C-D-E)
(dla jednostek mikro, o których mowa w art. 3 ust. 1a pkt 1, 3 i 4 oraz ust. 1b ustawy)
lub
- G Wynik finansowy netto ogółem (A-B+C-D-E), w tym:
I. Nadwyżka przychodów nad kosztami (wartość dodatnia)
II. Nadwyżka kosztów nad przychodami (wartość ujemna)
(dla jednostek mikro, o których mowa w art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy).
Porównując go do wariantu porównawczego z załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości można zauważyć, że pozycja A "Przychody podstawowej działalności operacyjnej i zrównane z nimi, w tym zmiana stanu produktów (zwiększenie - wartość dodatnia, zmniejszenie - wartość ujemna)" nie zawiera odrębnie wyszczególnionych przychodów ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów oraz kosztu wytworzenia produktów na własne potrzeby - należy je wykazywać w jednej kwocie. Pozycję B "Koszty podstawowej działalności operacyjnej" prezentuje się w podziale na cztery grupy kosztów:
- amortyzacja,
- zużycie materiałów i energii,
- wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia,
- pozostałe koszty.
Natomiast koszty usług obcych, podatków i opłat oraz wartość sprzedanych towarów i materiałów prezentuje się łącznie z pozostałymi kosztami rodzajowymi.
W pozycji C "Pozostałe przychody i zyski" wykazuje się pozostałe przychody operacyjne połączone z przychodami finansowymi. W tej pozycji wyodrębnia się osobno jedynie aktualizację wartości aktywów. Będą tu podlegały uwzględnieniu przychody m.in. z dotacji, dywidend oraz innych udziałów w zyskach, odszkodowań z tytułu strat w aktywach trwałych i obrotowych, a także zysk na sprzedaży środka trwałego. Z kolei pozostałe koszty operacyjne połączone są z kosztami finansowymi, tworząc pozycję D "Pozostałe koszty i straty", w której oddzielnej prezentacji podlega jedynie aktualizacja wartości aktywów. Natomiast wykazać tu trzeba m.in. straty w aktywach trwałych i obrotowych z tytułu szkód komunikacyjnych, zdarzeń losowych czy stratę na sprzedaży środków trwałych.
W pozycji E "Podatek dochodowy" jednostki mikro, które są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, prezentują podatek dochodowy. W pozycji F "Zysk/strata netto" wykazuje się wynik finansowy netto. Wypełniają ją jednostki mikro, o których mowa w art. 3 ust. 1a pkt 1 i 4 oraz ust. 1b ustawy o rachunkowości. Z kolei pozycję G "Wynik finansowy netto ogółem" wypełniają jednostki mikro nieprowadzące działalności gospodarczej, określone w art. 3 ust. 1a pkt 2 tej ustawy. Jednostki te wynik finansowy prezentują w rachunku zysków i strat jako nadwyżkę przychodów nad kosztami (wartość dodatnia) lub nadwyżkę kosztów nad przychodami (wartość ujemna) - odpowiednio w pozycji G.I lub G.II tego sprawozdania. Różnica ta po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego zwiększa odpowiednio przychody lub koszty w następnym roku obrotowym, z tym że dodatnia różnica może być zaliczona na zwiększenie kapitału (funduszu) podstawowego.
Jednostki mikro nieprowadzące działalności gospodarczej, o których mowa w art. 3 ust. 1a pkt 2 ustawy o rachunkowości, nie wypełniają więc pozycji F rachunku zysków i strat "Zysk/strata netto". Natomiast pozostałe jednostki mikro, o których mowa w art. 3 ust. 1a pkt 1, 3 i 4 oraz ust. 1b ustawy, nie wypełniają pozycji G "Wynik finansowy netto ogółem".
Przykład
Założenia
Uproszczony rachunek zysków i strat jednostki mikro sporządzony za okres 1.01.2020 r. - 31.12.2020 r.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|