Prezentacja kredytu
Spółka z o.o. w 2020 r. uzyskała kredyt na działalność bieżącą. Jego spłata zakończy się we wrześniu 2023 r. Czy w bilansie sporządzanym na koniec 2020 r. należy ten kredyt wycenić łącznie z odsetkami, które zapłacono w styczniu 2021 r.? W jakiej pozycji bilansu według załącznika nr 4 wykazuje się wartość tego kredytu?
Nienotyfikowane na dzień bilansowy odsetki zwiększają wartość zobowiązania z tytułu kredytu, w bilansie wykazuje się je więc w łącznej kwocie. W razie sporządzania bilansu dla jednostek mikro kwotę tę należy zaprezentować w pasywach jako "Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania".
Zasadniczo zobowiązania na dzień bilansowy wycenia się w kwocie wymagającej zapłaty, tj. wraz z naliczonymi na ten dzień odsetkami dotyczącymi danego roku obrotowego. Mowa o tym w art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości. Jeżeli spółka z o.o. w 2021 r. zapłaciła odsetki, które dotyczyły 2020 r., to powinny one zostać zaksięgowane jako koszt w księgach 2020 r. Gdy kredyt przeznaczony jest na działalność bieżącą, nienotyfikowane na dzień bilansowy odsetki należy zaliczyć do kosztów finansowych. Drugostronnie można je zaksięgować na koncie 13-4 "Kredyty bankowe".
Saldo figurujące na koniec roku na koncie 13-4 po stronie Ma, oznacza pozostającą do spłacenia kwotę wykorzystanego kredytu. Jednostka przygotowując bilans według załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości, wielkość tę przedstawi w pasywach w pozycji B "Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania" łącznie z innymi zobowiązaniami np. z tytułu dostaw i usług, publicznoprawnymi. W odrębnym wierszu należy podać kwotę zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek (przykład). Przy czym w bilansie dla jednostek mikro nie jest wymagany ich podział na zobowiązania krótko- i długoterminowe.
Przykład
Na koniec 2020 r. saldo Ma konta 13-4 "Kredyty bankowe", uwzględniające nienotyfikowane na dzień bilansowy odsetki, wynosiło 86.000 zł. Kredyt ten jest spłacany w 36 ratach do września 2023 r. Pozostałe zobowiązania jednostki wynosiły 62.000 zł (nie było rezerw na zobowiązania). W bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2020 r. według załącznika nr 4 (dla jednostek mikro) kwoty te zostaną zaprezentowane następująco: |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|