Elementy sprawozdania finansowego jednostki małej
Po raz pierwszy sprawozdanie finansowe za 2020 r. będziemy sporządzali według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości. Jakie elementy składają się na to sprawozdanie? Czy jeśli nasze sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, jako jednostka mała możemy nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych?
Jednostka mała, mimo że jej sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, w ramach uproszczeń, może nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych.
Wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe mają obowiązek sporządzić na dzień bilansowy roczne sprawozdanie finansowe. Składa się ono generalnie z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej. Ta ostatnia obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. W razie gdy dany podmiot jest zobowiązany sprawozdanie finansowe poddać badaniu, dodatkowo powinien sporządzić zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych (art. 45 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości).
Niektóre podmioty mogą przyjąć status jednostki małej (jest to prawo, a nie obowiązek). Warunkiem jest, aby spełniały wymogi określone w art. 3 ust. 1c lub 1d ustawy o rachunkowości, w tym, aby organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe podjął uchwałę o przyjęciu statusu jednostki małej. W przypadku sprawozdań finansowych za 2020 r. decyzja ta powinna zostać podjęta najpóźniej do końca marca 2021 r., jednak przed ostatecznym opracowaniem tego sprawozdania.
Gdy dany podmiot przyjmie status jednostki małej, ma prawo przygotować sprawozdanie finansowe zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku nr 5 do ustawy o rachunkowości. Elementami tego sprawozdania są bilans, rachunek zysków i strat (do wyboru wariant kalkulacyjny lub porównawczy) oraz informacja dodatkowa. Są one sporządzane w formie uproszczonej, tj. z mniejszą szczegółowością niż sprawozdanie finansowe określone w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości.
Znaczącym ułatwieniem dla jednostek małych jest - w razie badania sprawozdania finansowego - możliwość odstąpienia od sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych (art. 48a ust. 4 i art. 48b ust. 5 ustawy o rachunkowości). Jeśli jednak jednostka mała zdecyduje o przygotowywaniu tych dwóch elementów sprawozdania finansowego, powinna je sporządzić według wzoru zawartego w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|