Księga podatkowa w 2021 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 7 (1778) z dnia 25.01.2021
Faktury kosztowe wpływające z opóźnieniem
Faktury za usługi transportu naszych sprzedanych towarów wykonane w danym miesiącu otrzymujemy po 20. dniu następnego miesiąca, po zamknięciu i rozliczeniu miesiąca, w którym faktury zostały wystawione. Jak wpisywać te faktury do księgi podatkowej?
Faktury za usługi transportu sprzedanych towarów należy wpisać do księgi podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" pod datą wynikającą z przepisów ustawy o pdof.
Jeśli podatnik prowadzi księgę podatkową metodą uproszczoną, o której mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdof, koszty uzyskania przychodów ujmuje w niej zasadniczo w dacie poniesienia. Za dzień poniesienia kosztów w przypadku takiej metody uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o pdof). W przypadku gdy podatnik stosuje metodę memoriałową, określoną w art. 22 ust. 5-5c i 6 ustawy o pdof, koszty bezpośrednio związane z przychodami powinien ujmować w okresie, w którym powstał przychód, a koszty pośrednio związane z przychodami, co do zasady, w dacie poniesienia. Jeżeli jednak koszty pośrednie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, rozlicza się je proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Generalnie zatem podatnik prowadzący księgę podatkową zarówno metodą uproszczoną, jak i memoriałową, faktury za usługi transportu sprzedanych towarów powinien księgować w dacie ich wystawienia (przy metodzie memoriałowej może pojawić się inny sposób ujęcia na przełomie roku). Z pytania wynika jednak, że faktury te często wpływają do podatnika z opóźnieniem, po zamknięciu miesiąca, w którym powinny być ujęte w księdze. W przepisach ustawy o pdof ani rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie wskazano sposobu postępowania w takiej sytuacji. Natomiast z odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 8 kwietnia 2019 r. udzielonej na zapytanie naszego Wydawnictwa wynika, że jeżeli podatnik otrzyma fakturę po zamknięciu miesiąca, w którym powinna być ujęta, powinien wpisać ją do księgi podatkowej w miesiącu jej wystawienia, cofając się do miesiąca już zamkniętego. Trzeba wówczas dokonać nowych podsumowań księgi za rozliczony już miesiąc (lub rozliczone miesiące, gdy opóźnienie w dostarczeniu faktury jest znaczne, a podatnik podsumowuje zapisy w księdze narastająco).
Stąd faktury za usługi transportowe sprzedanych towarów otrzymane w miesiącu następującym po zamkniętym miesiącu, w którym powinny być ujęte, należy dopisać do tego zamkniętego miesiąca pod datą ich wystawienia. W kolumnie 17 "Uwagi" warto odnotować datę ich otrzymania tłumaczącą powód opóźnionego ujęcia w księdze. Następnie trzeba ponownie podsumować dane z kolumn 7-14 księgi za miesiąc, w którym zostały dopisane.
Przykład
Załóżmy, że podatnik prowadzący księgę podatkową metodą uproszczoną w dniu 24 lutego 2021 r. otrzymał fakturę za usługi transportowe wystawioną 28 stycznia 2021 r. na kwotę brutto 6.888 zł (w tym VAT podlegający odliczeniu 1.288 zł). Podatnik podsumował już zapisy w księdze za styczeń br. i rozliczył się z podatku dochodowego za ten miesiąc. Ostatnia pozycja w księdze za styczeń br. miała numer 85. Podatnik pod podsumowanymi zapisami w księdze za styczeń br. wpisze pod pozycją 85a koszt z faktury za transport w kwocie 5.600 zł pod datą 28 stycznia 2021 r. w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". W kolumnie 17 "Uwagi" zanotuje datę wpływu faktury, tj. 24 lutego 2021 r. Potem ponownie podsumuje zapisy za styczeń br. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|